Defend Europe: projekt identitárov proti pašovaniu ľudí

Defend Europe [Bráň Európu] je najnovším projektom Identitárneho hnutia. Jeho hlavným cieľom je podrobnejšie zmapovať činnosť mimovládnych organizácií, ktoré na svojich lodiach prevážajú migrantov spred pobrežia Líbye do Talianska.

Na splnenie tohto cieľa si činovníci hnutia najali loď, s ktorou momentálne hliadkujú neďaleko Líbye. Podarilo sa im to aj napriek snahám ich protivníkov.

Ako prvé im boli po nátlakových akciách zrušené účty v bankách, ako aj na viacerých portáloch, pomocou ktorých zbierali peniaze od svojich podporovateľov. Napriek tomu sa im podarilo nájsť platformu, vďaka ktorej vyzbierali už viac ako 200 000 $.

Následne si najali vhodnú loď (C Star), ktorú však museli dostať spred Džibuti do Stredozemného mora. Aj pri presune sa vyskytli problémy, ktoré sa im však podarilo prekonať.

C Star – loď projektu Defend Euorpe

Loď C Star s nápisom vyzývajúcim zastaviť pašovania ľudí.

Najviditeľnejšie sa v tomto angažovala v Londýne sídliaca organizácia Hope not Hate [Nádej, nie nenávisť], ktorá vytvárala v súčinnosti s médiami tlak, aby nebolo umožnené lodi C Star zakotviť v európskych a iných štátoch.

Rozširované boli aj informácie, že posádka sama pašuje migrantov a preváža zbrane. Dôsledkom toho boli miestnymi úradmi na lodi vykonané kontroly pri prechode Suezského prieplavu a v tureckej časti Cypru. Loď aj posádka bola však zakaždým prepustená.

Činovníci projektu Defend Europe pôvodne plánovali, že svoju cestu začnú v sicílskom prístave Catania (kam si chceli dať doviezť loď z Džibutska, aby sa mohli nalodiť). Primátor mesta však vyhlásil, že sa pokúsi tomu zabrániť. Na prekazenie tohto podujatia sa pripravovala aj mimovládna organizácia Avaaz, ktorá chcela prístav zablokovať pomocou stovky člnov.

Aktivisti sa však nakoniec nalodili na Cypre, kam sa presunuli letecky. Protestujúci v Catanii preto nemali koho blokovať. Následne sa C Star vydala na svoju cestu k pobrežiu Líbye.

Posádka lode C Star

Posádka lode C Star, zľava: Martin Sellner (28, AT), Robert Timm (26, DE), Clément Galant (23, FR), Thorsten Görke (28, DE), Lorenzo Fiato (23, IT)

Mimovládne organizácie svoje lodné záchranné akcie uskutočňujú v oblasti 8 – 12 námorných míľ od líbyjského pobrežia – pohybujú sa teda na hranici medzinárodných vôd a výsostných vôd Líbye, pričom na niektorých miestach ju presahujú smerom k Líbyi.

Medzinárodné právo na jednej strane umožňuje vplávať do výsostných vôd cudzieho štátu v prípade záchranných akcií. Na druhej strane však ustanovuje, že zachránení ľudia majú byť privezení do najbližšieho bezpečného prístavu, teda v týchto prípadoch na niektoré z pobrežných miest v Afrike. Lode mimovládok však zachránených migrantov v drvivej väčšine prípadov dopravujú do Európy, čím priamo asistujú pašerákom.

Na skutočnosť, že vykonávanie takýchto akcií priamo podporuje pašerácke skupiny, upozorňujú aj činovníci projektu Defend Europe. Pašeráci podľa nich ubezpečujú svojich klientov, že cesta do Európy je jednoduchá práve kvôli tomu, že po vyplávaní do medzinárodných vôd stačí vyslať núdzový signál a lode mimovládok ich vyzdvihnú a odvezú do Európy.

Na stránke projektu je uvedená informácia, že aj loď C Star bude zachraňovať ľudí, ak zachytí núdzový signál, avšak na rozdiel od neziskových organizácií, ich neodvezú do Európy, ale podľa platných medzinárodných dohovorov do najbližšieho bezpečného prístavu, ktorý sa nachádza v tuniskom meste Zarzis. Okrem toho sú rozhodnutí potápať aj opustené pašerácke lode, aby nemohli byť opäť použité.

Skutočnosť, že dané neziskovky fungujú ako morská taxislužba, ktorá dováža do Európy nelegálnych migrantov, pričom väčšina nepochádza z vojnových oblastí, navodzuje podozrenie, že priamo spolupracujú s pašeráckymi skupinami.

Dokonca Frontex, Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž, kritizuje predmetné mimovládky, že uľahčujú pašerákom ich činnosť. Samotný Frontex však pre ochranu svojich hraníc nerobí nič efektívne. Najväčším spojencom Európy, zdá sa, je líbyjská pobrežná stráž, ktorá len pred dvomi dňami zadržala na mori viac ako 800 migrantov.

Ak by Európska únia zasiahla voči týmto mimovládkam a vykonávala by strážnu službu v duchu projektu Defend Europe, pašerácky biznis by skončil a mnoho ľudí by sa vyhlo utopeniu.