Misia Defend Europe úspešne ukončená

Prvá fáza misie Defend Europe, o ktorej sme informovali prednedávnom, bola po dosiahnutí viacerých úspechov ukončená.

Posádka lode C Star konfrontovala počas svojej plavby niekoľko lodí mimovládnych organizácií a vysielala výzvy líbyjskej pobrežnej stráži, aby bránila svoje hranice a zamedzila pašovaniu ľudí. Tá následne zakázala mimovládkam vstupovať do líbyjských výsostných vôd. Niektoré ich lode dokonca na určitý čas aj zadržala, ako to vyplýva zo sťažnosti španielskej mimovládky Proactiva Open Arms. Naopak, členom misie Defend Europe vyslala pozitívny signál, že čelia spoločnému problému.

Ďalšie tri mimovládky – Sea-Eye [Morské oko], Doctors Without Borders [Lekári bez hraníc], Save the Children [Zachráňme deti] – sa zo Stredozemného mora stiahli úplne. Podľa ich vyjadrení sa cítia byť ohrozené líbyjskou pobrežnou strážou.

V médiách bola misia Defend Europe prezentovaná ako ukážka sily „pravicových extrémistov“. Napriek negatívnemu spravodajstvu si však posádka C Star získala nových priaznivcov a finančných podporovateľov.

Pod tlakom verejnej mienky sa začala meniť aj rétorika politikov. Taliansky minister zahraničných vecí Angelino Alfano uvítal kroky líbyjskej pobrežnej stráže a vlády, ktorá sa rozhodla investovať do ochrany svojich hraníc viac prostriedkov.

Obmedzenie záchranných akcií mimovládok a sprísnenie ochrany hraníc spôsobilo pokles ilegálnych plavieb v porovnaní s augustom minulého roka približne o 76 %. Tým klesol aj počet utopených a príjmy pašerákov.

Tieto skutočnosti ukazujú, že austrálska politika nevpúšťania ilegálnych migrantov je najlepším spôsobom, ako ochrániť ľudí pred utopením a zastaviť ilegálne aktivity. Preto by sa ňou mala v oveľa väčšej miere inšpirovať čím skôr aj Európa.

Loď C Star sa po ukončení svojej misie presunula k pobrežiu Malty, kde sa mala posádka vylodiť a odcestovať domov. Tamojšia vláda im však zakázala zakotviť, ako aj nabrať zásoby pitnej vody. Loď pritom označila ako „loď nenávisti“. Rozhodnutie vlády uvítala aj maltská Národná strana.

Ďalším paradoxom je, že Malta sa týmto činom stala krajinou, ktorá bez problémov prijíma ilegálnych migrantov, no vytvára prekážky pre návrat Európanov do svojich domovov.

Napriek tomu sa našlo niekoľko maltských dobrovoľníkov, ktorí zorganizovali zbierku potravín a dopravili ich na súkromných člnoch posádke C Star.

Po niekoľkodňovom čakaní sa členom misie nakoniec podarilo vylodiť a v týchto chvíľach sa pripravujú na odlet domov.

Posádka lode C Star s maltskými pomocníkmi pred úradom premiéra Josepha Muscata, ktorý im bránil vstúpiť na úzmie MaltyPosádka lode C Star s maltskými pomocníkmi pred úradom premiéra Josepha Muscata, ktorý im bránil vstúpiť na úzmie Malty

Celé podujatie v plnej nahote ukázalo neschopnosť, resp. neochotu európskych úradov brániť svoje hranice pred pašeráckymi skupinami, s ktorými spolupracovali aj rôzne mimovládne organizácie.

Zdá sa teda, že príčiny ilegálnej imigrácie nie sú iba vonkajšie, ale aj vnútorné. Spojenci pašerákov žijú priamo medzi nami. Sú to mnohí politici, novinári, činovníci rôznych mimovládok a bohatí finančníci, ktorí živia migrantskú krízu. Misia Defend Europe pomohla na túto skutočnosť poukázať.