Za náš príspevok, v ktorom sme nepravdivú informáciu odhalili a vyvrátil skôr ako „nezávislí overovatelia faktov“ z Facebooku, sme boli penalizovaní. Voči penalizácii sa nedá nijako odvolať a v budúcnosti môže viesť k ďalším prísnejším trestom.
AKTUALIZÁCIA 20.1.2023: článok bol aktualizovaný o ďalší vývoj.
V rámci nášho projektu Nezavádzaj, v ktorom mapujeme rôzne manipulácie, nepravdy či hoaxy, sme 29. novembra publikovali text s názvom „Peter Weis uvádza nepravdu ohľadom vakcinácie a podmienok čerpania peňazí z EÚ“.
V ňom sme vysvetlili, že znepokojivé nepravdivé tvrdenie advokáta Petra Weisa o tom, že Slovensko nedostane peniaze z fondu obnovy, ak v blízkej dobe nebude mať 75-percentnú zaočkovanosť, vzniklo značnou dezinterpretáciou ním odkazovaných textov.
9. decembra nám prišla notifikácia o porušení noriem komunity Facebooku s tým, že daný obsah sa zobrazuje menšiemu počtu ľudí „z dôvodu hodnotenia Nepravda od nezávislého preverovateľa faktov“.
Stalo sa totiž to, že „nezávislý preverovateľ faktov AFP Europe“ zhruba 10 dní po nás (9. 12.) publikoval článok, v ktorom dospel prakticky k tomu istému, čo my: „Európska únia nepodmienila využitie zdrojov z plánu obnovy mierou zaočkovanosti proti covidu“
Zdrojový článok Petra Weisa v rámci facebookového systému označili ako závadný a keďže my sme ho zdieľali ako zdroj problémového tvrdenia na FB stránkach Nezavádzaj i Hrot.info, dostali sme pri oboch FB stránkach notifikácie o „porušení noriem komunity“ a pod daným príspevkom sa zobrazuje odkaz na článok AFP.
Facebook akoby vôbec nepočítal s tým, že môže existovať osoba alebo iniciatíva, ktorá niektoré problémové tvrdenia vyvráti oveľa skôr, ako ich „nezávislý preverovateľ faktov“. Alebo že niekto môže uviesť link na problematické tvrdenie z toho dôvodu, že ho vyvracia.
Aj takéto absurdné situácie prináša facebookový „boj proti dezinformáciám“.
Čo je však ešte absurdnejšie, voči tejto penalizácii nie je možné nijak sa odvolať (čo pri niektorých iných typoch sankcií možné je). Oslovili sme preto Facebook cez iný kanál a situáciu sme mu vysvetlili. Ani po niekoľkých dňoch sme však nedostali žiadnu odpoveď.
Za rýchle a poctivé overovanie faktov teda, zdá sa, ostanú naše stránky naveky penalizované, čo sa môže spájať s ďalšími znevýhodneniami nielen v súčasnosti, ale aj do budúcnosti.
Facebook sám totiž píše, že stránkam, ktoré „opakovane zdieľajú nepravdivé informácie“, sa zníži ich celková distribúcia, znemožní sa im monetizácia a inzercia, nebudú sa môcť registrovať ako spravodajská stránka a ľudia uvidia, či v minulosti zdieľali nepravdivé informácie.
Môžeme predpokladať, že rozsah týchto obmedzení sa bude do budúcnosti len rozširovať.
Na záver Facebook uvádza: „Odstránenie príspevkov obsahujúcich nepravdivé informácie nebude mať na tieto obmedzenia vplyv.“
Dané pravidlo je nespravodlivé aj voči stránkam, ktoré skutočne zdieľali nepravdivú informáciu, navyše aj vyslovene demotivuje od toho, aby sa snažili svoj obsah opraviť. My sme však nenávratnú penalizáciu dostali za to, že sme nepravdivú informáciu vyvracali.
AKTUALIZÁCIA 20. 1. 2023: Okrem Facebooku sme v deň publikovania článku 20. 12. 2021 kontaktovali aj priamo iniciatívu AFP Slovakia zastúpenej Robertom Barcom. Jeho zásahom sa podarilo penalizáciu FB stránky Nezavádzaj odstrániť. Avšak už sa mu nepodarilo stiahnuť penalizáciu Hrot.info údajne kvôli tomu, že išlo o sprostredkované zdieľanie (FB stránka Hrot.info zdieľala príspevok FB stránky Nezavádzaj, ktorá zdieľala problémový vyvracajúci príspevok). Penalizácia FB stránke Hrot.info tak bola viditeľná ďalšie mesiace. S odstupom roka však už ani v administrácii FB stránky Hrot.info nevidíme žiadny záznam o porušení pravidiel a zobrauje „Page has no issues“.
Zdroj obrázku: Punch Magazine