Zásah polície proti protestu záchranárov naplno ukázal nekonzistentnosť pravidiel. Zdravotníci, ktorí sa snažia poukázať na svoje nedôstojné postavenie, sú umlčiavaní. Na druhej strane sa po Slovensku bežne konajú vianočné trhy bez rúšok, bez odstupov a bez kontrol. Hoci polícia zasahovala v súlade s platnými opatreniami, v celom kontexte situácie toto konanie pôsobí neempaticky až cynicky.
Zásah polície a reakcie politikov
Zopár desiatok (podľa médií do 200) zúfalých zdravotníkov sa postavilo pred parlament. V čase rokovania o štátnom rozpočte chceli poukázať na nedostatočné platobné ohodnotenie a celkovo katastrofálny stav zdravotníctva.
Čoskoro sa dostavila polícia a začala proti akcii zasahovať. Zakazovala im transparenty, udeľovala pokuty, museli sa legitimovať a nakoniec dvoch z nich zadržala „z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu“. Neskôr v ten deň boli prepustení.
Policajný prezident Hamran sa zasahujúcich policajtov zastal. Uviedol, že požiadavky zdravotníkov chápe, ale polícia nemôže uplatňovať selektívny prístup. Ak by teda nezasiahla, bolo by to „porušenie základných princípov demokracie“.
Minister vnútra Mikulec zásah policajtov taktiež obhajoval. Záchranári boli predvedení vraj preto, lebo neuposlúchli výzvu. Šéf OĽaNO Matovič dodal, že zákon vraj musí platiť pre všetkých s tým, že „pred zákonom sme si všetci rovní“.
Premiér Heger sa vyjadril, že zdravotníci majú jeho „plnú podporu“, no protest označil za nepotrebný. Následne ho absurdne spojil s opozíciou, keď povedal, že je škoda, že „sa postavili do radu práve s ľuďmi, ako sú Fico a Kotleba, ktorí porušujú pravidlá“.
Protestujúci však jasne odmietli pomoc, ktorú im Fico ponúkol s tým, že aj on je zodpovedný za zlý stav zdravotníctva.
Pre úplnosť treba dodať, že niektorí koaliční poslanci (Bittó Cigániková, Marcinková, Boris Kollár) sa záchranárov aspoň do istej miery zastali.
Na jednej strane má vláda pravdu. Protest záchranárov bol v rozpore s aktuálne platnými opatreniami. Ak by prižmúrili oči v prípade záchranárov (čo by bolo, mimochodom, protiprávne), výnimky by sa dožadovali aj hoteliéri, majitelia reštaurácií, kotlebovci, smeráci, skrátka, všetci. Polícii ťažko vyčítať jej konanie (robili svoju prácu) a zrejme sa z toho sami necítili najlepšie.
Problémom je samotné nastavenie pravidiel. Politické demonštrácie by sa za dodržania určitých pravidiel (ktorých sa záchranári viac-menej držali) mohli relatívne bezpečne konať. Ešte absurdnejšie je, keď sa pozrieme na do očí bijúci dvojitý meter v rámci existujúcich opatrení a ich vymáhania.
Pokojný protest s respirátormi a odstupmi nie, vianočné trhy bez rúšok a bez odstupov áno?
Pred pár dňami som bol na vianočných trhoch v meste, kde žijem. V danom čase platil núdzový stav a lockdown. Ako to tam vyzeralo? Desiatky ľudí, žiadne rúška, žiadne odstupy, žiadne kontroly testovania, očkovania či prekonania.
Vianočných trhov tohto typu sú po celom Slovensku určite desiatky, ale možno aj stovky. Takéto vianočné trhy sú z hľadiska epidemiologického oveľa rizikovejšie ako pokojná akcia záchranárov, ktorí v zásade dodržiavajú odstupy a rúška.
Je to zrejme v súlade s opatreniami: ľudia bez rúšok konzumovali, stánky fungovali ako okienkový výdaj a zhromaždení boli v skupinkách do 6 ľudí. A ak to aj v súlade s opatreniami nebolo, nikto s tým nič nerobil.
Ale na proteste záchranárov polícia demonštratívne zasiahne. Proti zdravotníkom, ktorí držia nad vodou kolabujúce nemocnice aj celú krajinu. A minister vnútra a predseda najsilnejšej koaličnej strany to obhajujú ako nejaké víťazstvo práva. Z hľadiska formálneho pozitívneho práva majú v podstate pravdu; z hľadiska ľudského a prirodzenoprávneho je to výsmech spravodlivosti.
Priblížme si, s akou mentalitou prišli protestovať záchranári. Nie je ťažké ich pochopiť:
„Dva roky padáme totálne na hubu. Ideme na dno svojich psychických a fyzických síl. Sme všetci vystavení enormnému fyzickému a psychickému tlaku. Naši kolegovia nevidia svoje rodiny, nevidia svoje deti. Všetci, ktorých tu vidíte, sme za dva roky naozaj položili za túto krajinu pomaly svoje zdravie,“ povedal prezident komory záchranárov František Majerský, ktorého z protestu odviedla polícia.
Nejde pritom len o izolovaný protest záchranárov. Podporili ich aj odborná komora sestier, Lekárske odborové združenie, Asociácia súkromných lekárov či Slovenská lekárska komora.
Chce vláda odohnať ďalších zdravotníkov zo systému?
Vláda je asi nepoučiteľná. Už dlhé roky nám chýba zdravotnícky personál, lebo lekári a sestričky utekajú preč. Len v rámci roku 2021 odišlo zo systému viac ako 1 500 sestier. Ak bude vláda k zdravotníkom pristupovať takto, odoženie ešte ďalších.
Aj keď je môj komentár kritický, stále si treba pripomínať jedno. Situácia je naozaj zložitá a ťažká. Určité opatrenia potrebné sú. Vláda zdedila krajinu doslova v najhoršom možnom okamihu. Má to extrémne ťažké. A každý má právo na omyly.
Tu však nejde o omyly, po ktorých nasleduje pokora, nastúpi zdravý rozum a príde k poučeniu. Tu ide o zámerné opatrenia, ktoré zodpovední následne obhajujú a na ich vymáhanie sú ochotní použiť aj štátnu moc, od pokút až po donucovacie prostriedky.
Pokiaľ by opatrenia boli spravodlivé, rozumné, zmysluplné a primerané, väčšina ľudí by nemala problém s ich dodržiavaním.
Hoci polícia zasahovala v súlade s platnými opatreniami, v celom kontexte situácie má tento zásah (a jeho obhajoba vrcholovými politikmi) demoralizačný efekt. Pôsobí ako arogancia moci a pľuvanec do tváre tým, ktorí nasadzujú vlastné zdravie v ťažkých časoch pandémie.
Zdroj obrázku: Nový čas/herc