Infektológ Peter Sabaka dostáva v masmédiách stále veľmi široký priestor. Napriek tomu, že jeho optimistické predpoklady o účinnosti vakcín už viackrát veľmi vážne narazili na realitu.
Napr. vo februári 2021 v relácii Na telo (od 2. min. 45 s) o vakcíne od AstraZeneca tvrdil, že chráni na 100 % pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou.
To možno nejaký čas platilo, ale pomerne krátko.
Zároveň Sabaka v danej relácii tvrdil, že človek sa buď zaočkuje alebo sa nakazí, ale v podstate medzi tým nič neexistuje, čo bol nezmysel už v tom čase, lebo žiadne vakcíny ani v tom čase nechránili pred nakazením sa na 100 %.
Za rok s proticovidovými vakcínami sme mohli zistiť, že sa v účinnosti v súvislosti s novými variantmi koronavírusu stále viac prepadávajú.
Napriek tomu 24. novembra 2021 Sabaka bohorovne odpovedal pre Denník N:
„Keď sa zaočkuje treťou dávkou, bude mať istotu, že sa nenakazí.“
Aj napriek tomu, že sa začali preočkovávať ľudia po pol roku kvôli prepadu účinnosti vakcín a u niektorých skupín sa to dokonca odporúčalo aj skôr, Sabaka úplne v rozpore s týmto trendom bez akéhokoľvek empirického základu na rovnakom mieste vyhlásil:
„Ja osobne som presvedčený o tom, že štvrtú dávku skôr ako rok po tretej dávke nebudeme potrebovať. (...) Množstvo odborníkov toto presvedčenie zdieľa.“
Prešiel jeden mesiac od jeho vyjadrení pre Denník N a realita jeho vyhlásenia vyzliekla úplne donaha.
Aktuálne údaje z Veľkej Británie ukazujú, že ochrana proti omikronu môže už po desiatich týždňoch po očkovaní Pfizerom klesnúť k 35 percentám, čo vytvára požiadavky aj na 4. dávku vakcíny po troch mesiacoch od poslednej.
Príznačné tiež je, ako Sabaka narába s vedeckými štúdiami. Keď sa už ukázalo, že ani vysoké hladiny protilátok, ktoré dokáže zabezpečiť očkovanie, nechráni pred nakazením sa omikronom, Sabaka začal 11. decembra 2021 tvrdiť, že pred ťažkým priebehom chráni hlavne bunková imunita:
„Preto ho [omikron] neutralizačné protilátky po vakcinácii alebo prekonaní choroby neutralizujú asi 30x menej. Ostatné useky S proteínu sú ale mutáciami ovplyvnené len minimálne. Čo to znamená? Znamená to že bunková imunita po očkovaní bude proti omikronu stále fungovať a ochráni nás pred ťažkým priebehom ochorenia.“
Jedna z komentujúcich Sabakovho statusu ho upozornila, že článok, na ktorý odkazuje, sa ale týkal tých, ktorí covid prekonali, nie zaočkovaných.
Sabaka odpovedal, že:
„[J]e to zbytočná obava. Mnohé štúdie hovoria že bunková imunita po vakcinacii je veľmi podobna tej po prekonaní. Vznikajú tým istím spôsobom.“
Aká je realita v tomto prípade, snáď ukážu budúce dáta. Vzhľadom na to, že zaočkovaní ľudia končia vo väčšej miere v nemocnici i umierajú ako tí po prekonaní ochorenia, je na mieste skôr skepticizmus ako Sabakov optimizmus ohľadne imunity očkovaných bez prekonania.
Ukazuje sa, že u príliš krehkých seniorov očkovanie nie je dostatočnou ochranou pred ťažkým priebehom či smrťou. A takí ľudia by mali napriek pravidelnému očkovaniu byť veľmi svedomití v snahe nenakaziť sa koronavírusom. Sabakov interpretačný optimizmus ohľadne vakcín tu pôsobí ako hazard.
Keď bol Sabaka vyzvaný, aby išiel do televíznej debaty s lekármi z iniciatívy Hovorme spolu, takto zdôvodňoval svoje odmietnutie:
„Ako vedec ale musím hrať podľa istých pravidiel. Pri vysvetlovaní nejakých dejov sa musím držať faktov a ich správnej vedeckej interpretácie. Taktiež musím brať do úvahy všetky vedecké poznatky, nie len tie, čo sa mi hodia a čo zapadajú do môjho videnia problému. Naopak, demagóg nehrá podla pravidiel. Fakty ptekrúca ako chce, vedecké poznatky si cielene vyberá len také čo sa mu hodia a výsledky štúdií si interpretuje po svojom, mimo zákonitostí kvalitnej vedy. Skrátka podvádza a nehrá fér. A s falošným hráčom nemôžete vyhrať a najlepšie urobíte ak s ním nebudete hrať vôbec. A divák pri televíznej obrazovke nemusí falošného hráča prekuknúť.“
Bolo by veľmi dobré, keby Sabaka podľa ním popísaných pravidiel vedy aj hral, keď už sa vyhýba akejkoľvek debate s lekármi s inými názormi.
V opačnom prípade dôveryhodnosti očkovania môže v dlhodobejšom horizonte viac škodiť ako pomáhať.
Ak svojimi tvrdeniami presvedčí stovky mladých zdravých ľudí na očkovanie dva týždne po prekonaní ochorenia, to pomôže akurát tak farmafirmám. Ak svojou do očí bijúcou predpojatosťou odradí od očkovania desiatky rizikových, vzniká tým vážny problém.
Zdroj obrázka: Denník N (video YouTube)