Keď nepravdivé informácie od „priateľov novinárov“ nie sú nebezpečnými hoaxmi

Jaroslav Naď s Austinom

Cez víkend sa udial drobný mediálny incident ohľadom odovzdania našich stíhačiek MiG-29 Ukrajine pre potreby ich obrannej vojny proti Rusku. 

Novinárka Katarína Ács z tvnoviny.sk, ktoré patria pod Markízu, zverejnila v nedeľu ráno (9.20) správu s názvom „Slovenské stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine“. Pri nej sa odvolávala na tweet ukrajinského novinára Illiu Ponomarenka, v ktorom je uvedené:

„+Up to 12 Mikoyan MiG-29 jet fighters coming from [vlajka Slovenska] Isn’t this beautiful?“

Ács z tvnoviny.sk zrejme tento príspevok našla u Jakuba Godu a fotografiu so statusom si zjednodušene a zároveň nesprávne interpretovala tak, že MiG-29 je odfotený na Ukrajine a Ponomarenko o nich uvádza, že ide o Migy pochádzajúce [coming from] zo Slovenska.

Neskôr bolo spresnené, že ide o fotografiu z letiska Sliač a v pozadí sa nachádza obec Badín. 

Samotný minister Naď hovorí, že naše Migy s najväčšou pravdepodobnosťou poputujú na Ukrajinu. Pričom, ak išlo o systém protivzdušnej obrany S-300, tak minister o odovzdaní Ukrajine otvorene „strategicky“ klamal, až tam zrazu boli. 

Aj tento kontext spolu so snahou prísť v slovenskom mediálnom priestore s informáciou ako prvý mohol prispieť k tomu, prečo bolo ľahké si tweet ukrajinského novinára zo strany novinárky tvnoviny.sk interpretovať daným spôsobom. 

Na danú správu reagoval promptne minister obrany Jaroslav Naď na svojom FB, kde uviedol: 

„NIE, PRIATELIA, NAŠE STÍHACIE LIETADLÁ MIG29 NIE SÚ NA UKRAJINE. IDE O NEPRAVDIVÚ INFO.

Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť náš vzdušný priestor, 27/8 ich uvidíte na SIAFe, kde sa aj oficiálne rozlúčia. Rokujeme s našimi spojencami a partnermi, čo ďalej s nimi. Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať. 

Priatelia novinári (aj tí z tvnoviny.sk), prosím, predtým ako nekriticky preberiete nepravdivé info zo zahraničných zdrojov, skúste nám zavolať a opýtať sa. Vy sa vyhnete hanbe za šírenie fake news a my nebudeme musieť vysvetľovať celému svetu, že to nie je pravda… Dikes.“

Ide o pochybenie hlavnoprúdového média, ktoré vyslalo správu, že sa niečo stalo, pričom sa to nestalo, hoci podľa oficiálnych autorít sa to s najväčšou pravdepodobnosťou v blízkej dobe udeje.

Tvnoviny.sk tak pôvodnú správu o necelé štyri hodiny aktualizovali a dementovali o ministrove vyjadrenie.

Z hľadiska mediálnych prešľapov ide o takú banalita, že sama o sebe ani nestojí za pozornosť. Za pozornosť stojí však dvojaký meter zo strany ministra obrany a jeho komunikácie. 

Nepravdivá informácia ohľadom konfliktu na Ukrajine už zrazu pre Naďa nie je nebezpečný proruský hoax od Putinom plateného trolla infiltrujúceho slovenské médium. Nepravdivá informácia tak ostáva iba nepravdivou informáciou, lebo pochádza od „priateľov novinárov“

Ak by sa takéhoto prešľapu dopustili alternatívne médiá, ktoré ideologicky Naďovi či vláde nevoňajú, bolo by proti nim začaté krížové ťaženie.

Rôzne iniciatívy prezentujúce sa ako bojujúce proti hoaxom (a je ich stále viac), by dané médium označovali za dezinformačné a hoaxerské a daný incident by s veľkou pravdepodobnosťou slúžil ako súčasť podkladu pre ich prípadný zákaz v budúcnosti zo strany štátu.

To, že takýto prístup neprospieva informačnej pluralite a v konečnom dôsledku demokracii, akoby trápil stále menej ľudí. 

Zdroj ilustračnej fotografie: webnoviny

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore