Slovinský premiér hovoril o „Sorosových bábkach“. Ako si európski „liberáli“ predstavujú demokraciu?

Slovinský premiér Janez Janša zverejnil tweet s obrázkom, kde niektorých európskych poslancov označil za „Sorosove bábky“. Niekoľkí z nich sú súčasťou komisie, ktorá má preveriť, či je v Slovinsku dodržiavaná sloboda médií. Viacerí predstavitelia EÚ Janšu ostro kritizovali. Množstvo týchto negatívnych vyhlásení odznelo v hlavnoprúdových médiách, obvykle nekriticky opakujúcich rôzne nálepky (napr. tu, tu, tu, tu, tu).

Hoci ide o triviálny online incident, poskytuje zaujímavý náhľad do toho, ako si časť európskych politikov predstavuje „demokraciu“.

Európski politici reagujú

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli Janšu „naliehavo vyzval“, aby zastavil provokácie voči členom EP. „Útoky na Európsky parlament sú zároveň útokmi na európskych občanov“.

Holandský poslanec Malik Azmani obrázok označil za „opovrhnutiahodný“ a „antisemitský“.

Poslanec za nemeckú stranu zelených Daniel Freund hovorí, že Janša šíri „antisemitské konšpiračné teórie orbánovského štýlu“.

Holandský premiér Mark Rutte Janšovo vyjadrenie „odsúdil najtvrdším možným spôsobom“ a dodal, že rovnaký odkaz dostal aj slovinský veľvyslanec v Haagu.

Ešte ďalej však zašiel Guy Verhofstadt, bývalý predseda liberálnej frakcie Európskeho parlamentu. Vyzval Janšu, aby prestal šíriť antisemitské, antidemokratické a anti-EÚ konšpiračné teórie, ktoré sú „posilňované ľuďmi, ktorých za nitky ťahá Putin“.

To najdôležitejšie však dodal na koniec svojho vyhlásenia: „Toto nemá miesto v žiadnej demokracii a určite nie v EÚ!“

Kritika Sorosa „nepatrí do demokracie“?

Táto zdanlivo nevýznamná epizódka z EÚ je významná z niekoľkých dôvodov.

Po prvé, ostré a emocionálne vyjadrenia sú bežnou súčasťou politického boja. Niekedy sú prehnané, niekedy aj úplne vymyslené. Politici to, samozrejme, vedia, keďže rétoriku tohto typu používajú všetky tábory.

Ak sa pozrieme na celú európsku politiku, vyjadrení tohto typu padnú tisíce. Prečo práve na jeden tweet o Sorosovi musí reagovať predseda Európskeho parlamentu? Prečo si holandská vláda musí predvolať slovinského veľvyslanca? To nemá nič užitočnejšie na práci?

A prečo je kritika Sorosovho vplyvu „útokom na európskych občanov“? Nie je kritika dôležitou súčasťou demokracie? Nebola demokracia od začiatku postavená na polemike a rešpekte názorových oponentov?

Po druhé, nikto z vyššie uvedených reálne neskúmal faktický základ toho, čo Janša naznačuje. Aký vplyv má Soros a jeho ideológia v Európskom parlamente? Je to demokratické?

Janšov tweet je, samozrejme, dramatizujúci a sčasti zrejme nepodložený, ale má faktický základ. A poukazuje na reálny problém, o ktorom sme písali vo viacerých článkoch (tu, tu či tu). O tom však „liberáli“ hovoriť nechcú.

Po tretie, ukazuje sa, ako si „liberáli“ z EÚ predstavujú demokraciu. Samozrejmosťou je masívne a nepodložené nálepkovanie (konšpiračný, antisemitský, antidemokratický atď.).

Týmí to však nekončí. Nakoniec sa dozvedáme, že vyjadrenia tohto typu nemajú v demokracii čo hľadať. Hoci sú, podľa súčasných zákonov, plne legálne.

Samozrejme, nesmie chýbať odkaz na Rusko a „nitky, za ktoré ťahá Putin“. Bez akéhokoľvek dôkazu.

Kto teda útočil?

Janša svoj tweet zmazal.

Hoci bol Janša obvinený z útokov, dá sa skôr, paradoxne, povedať, že útoky sa spustili proti nemu. A tu sa ukazuje problém. Verejnosť toto všetko vníma a číta.

Mnohí vedia, že keď povedia kontroverzný výrok, môžu byť onálepkovaní, hoci je úplne legitímnou súčasťou verejnej diskusie. Veľa ľudí si preto dáva pozor na to, čo na verejnosti hovorí a autocenzuruje svoje názory. A to poškodzuje demokraciu.

Zdroj obrázku: www.euractiv.com

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore