Európska únia

 • „Progresívne“ politické sily v strednej Európe: proti záujmom vlastných štátov

  V júni prebehla trochu nesmelo aj slovenskými médiami informácia, že nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas navrhuje zrušiť právo veta členských štátov pri rozhodovaní na úrovni EÚ v prospech väčšinového hlasovania. Zmena by sa mala zatiaľ týkať len oblasti zahraničnej politiky, avšak zjavne ide o naznačenie trendu. V strednej Európe sa tomuto návrhu dostalo smelej podpory zo strany miestnych tzv. progresívnych, presnejšie inkluzivistických, politikov.

 • „Nič medzi“ Východom a Západom je drzé ignorovanie reality

  Intermarium – mapa, jeden z varianto

  Naša spoločnosť je prirodzene nastavená tak, že väčšina by chcela vychádzať dobre aj s Východom, aj so Západom. Najviac ľudí sa dokonca nepovažuje ani za súčasť Západu, ani Východu. Viac ľudí považuje za nebezpečenstvo pre krajinu USA ako Rusko. Zhruba polovica verí, že naše hodnoty sú ohrozované Západom

 • EUvsDiSiNFO (financovaný EÚ) označuje iné názory za dezinformácie

  Už opakovane sme poukazovali na to, že v rámci tzv. boja proti dezinformáciám bývajú za dezinformácie označované aj len iné názory (napr. tu či tu, pozri aj tu). Teraz sme zdokumentovali ďalší taký prípad, tentoraz z prostredia Európskej únie.

 • Súdny dvor EÚ rozhodol, že odmietnutie migračných kvót bolo protiprávne. Krajiny sa nemali čo odvolávať na bezpečnostné riziko

  Minulý týždeň rozhodol Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, že keď v roku 2015 odmietli Poľsko, Česko a Maďarsko akceptovať schválené migračné kvóty, konali v rozpore s právom Európskej únie. Aj keď z čisto formálneho právneho hľadiska je toto rozhodnutie zrejme správne (kvóty boli odhlasované v riadnom procese), pekným spôsobom ukazuje na politickú a hodnotovú krízu Európskej únie.

 • Spojenci politických mimovládok 3: EÚ, umelci a akademici

  V sérii článkov sa venujeme spojencom politických mimovládok. V tomto článku si ukážeme, ako inštitúcie Európskej únie a európske finančné toky podporujú značnú časť agendy politických mimovládok. Popíšeme tiež spôsoby, ktorými si politické mimovládky vytvárajú spojencov na akademickej pôde a aj to, ako sa politizuje časť umeleckej obce.

 • Uznesenie EP o právach ľudí afrického pôvodu: náhľad do mentality bruselských poslancov

  Koncom marca 2019 prijal Európsky parlament uznesenie o základných právach ľudí afrického pôvodu v Európe. Hlasovalo zaň 81 % prítomných poslancov a malo podporu naprieč všetkými frakciami okrem Európy národov a slobody (ENF). Uznesenie obsahuje viaceré kontroverzné ustanovenia. Antisystémové politické strany sa voči nemu vymedzili veľmi kriticky, hlavný prúd o ňom takmer nepísal. Čo je však dôležité, poskytuje zaujímavý náhľad do mentality, ktorá vládne v hlavách bruselských europoslancov.

 • Aký je význam európskej vlajky? Je jej symbolika kresťanská?

  Nadácia Antona Tunegu minulý týždeň so súhlasom majiteľa prikryla Dražovský kostolík nad Nitrou európskou vlajkou, čo vo svojej predvolebnej kampani využil predseda KDH Alojz Hlina. Nadácia zároveň prišla s kresťanskou interpretáciou významu európskej vlajky. V tomto článku sa pozrieme na to, či je to pravda alebo nie.

 • Hádzanie mliečnych kokteilov po politických oponentoch ako dôsledok čierno-bielej propagandy

  Paul Crowther zadržaný po útoku na Nigela Faraga

  Podobne ako inde v EÚ aj vo Veľkej Británii prebieha kampaň k blížiacim sa eurovoľbám. Zopár fanatikov, ktorí sa dlhodobo hecujú vo svojich sociálnych bublinách, však pristúpilo k novej forme „aktivizmu“: do vybraných politikov hádžu mliečne koktaily.

 • Päť najdôležitejších súbojov týchto eurovolieb a naše prognózy

  Tento týždeň nás čakajú eurovoľby. Už vo štvrtok budú voliť Briti a Holanďania. Preto chceme upozorniť na päť súbojov týchto eurovolieb, ktoré považujeme za najdôležitejšie a ktoré budeme osobitne sledovať. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, ku každému priložíme aj našu prognózu a v nedeľu v noci či v pondelok ráno uvidíme, ako sme sa trafili.

 • Eurovoľby: frakcie v Europarlamente a slovenské politické strany

  Politické skupiny v Európskom parlamente

  Je faktom, že voľby do Európskeho parlamentu sú pre voličov na Slovensku najmenej atraktívne. Už tradične majú najnižšiu volebnú účasť z celej Európskej únie. Na príčine je nepochybne aj to, že ľudia na Slovensku často nechápu zmysel týchto volieb. Europarlament má oproti národným parlamentom slabšie postavenie a na zloženie kľúčovej Európskej komisie má stále pomerne nepatrný dosah.

 • Jan Keller: Európske rozpory vo svetle imigrácie

  Moravský sociológ Jan Keller vydal minulý rok knihu Európske rozpory vo svetle imigrácie, v ktorej si posvietil na niektoré štrukturálne problémy Európskej únie. Dielo je písané v súlade s ideovým zameraním autora ľavicovým perom, avšak má potenciál zaujať omnoho širšie spektrum čitateľov, najmä tých, ktorí sa zamýšľajú nad vzťahom starých a nových členských štátov EÚ, gréckou dlhovou krízou či otázkou migrácie.

 • EÚ chce za každého neprijatého imigranta vziať štátu 60 000 €

  imigranti a EÚ, Zdroj http://www.express.co.uk/news/world/570771/trafficking-illegal-immigrants-EU-Italy-Libya

  Nedeľný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na zdroje z vyjednávania v rámci EÚ uviedol, že členské štáty EÚ by v budúcnosti mohli dostávať 60 tisíc € za každého imigranta prijatého podľa kvót.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore