Poslanec Taraba vs. Emma Čaputová. Pokrytectvo médií a falošný moralizačný ošiaľ

Ten príbeh pozná už snáď celé Slovensko. 17-ročná Emma Čaputová sa zúčastnila módnej prehliadky, kde ju štylizovali z estetického hľadiska minimálne nekonvenčným spôsobom. Poslanec Tomáš Taraba zverejnil jej fotografiu, ktorá predtým obletela množstvo médií, s poznámkou, že máme na Slovensku novú topmodelku (len s touto oznamovacou vetou, ničím viac). Mnohí z jeho fanúšikov reagovali negatívnymi aj vulgárnymi komentármi na adresu prezidentkinej dcéry.

Prehnané reakcie

Tarabu si následne podali inkluzivistické médiá, celebrity, polícia aj prezidentka samotná. Bežné boli obvinenia z útokov na dieťa, šikany, ubližovaní deťom a ich zneužívaní, hrubosti a hulvátstva a skloňovala sa aj možná trestnoprávna zodovednosť (tu, Nový čas, 20.10.2021). Podľa prezidentky „útok na politika alebo političku cez jeho deti je politické dno“. Incident spracovali aj zahraničné médiá (napr. tu, tu, tu, tu, tu).

Polícia napísala, že „útok na mladistvú osobu podnecuje nenávisť a šikanu“. Vraj nekomentuje vyjadrenia politikov, ale „v tomto prípade boli prekročené akékoľvek hranice (...) Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len kvôli jeho vzhľadu. Je to exemplárny prípad šikanovania cez internet. Je to stredovek“. Polícia uzatvára: „...bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii“.

Hoci ide o zdanlivo malú udalosť, v istom zmysle je podstatná. Práve na triviálnych maličkostiach sa zvyknú prejavovať hlbinné postoje, ktoré potom vyplývajú aj na dôležité spoločenské otázky.

Prefíkaný Taraba, primitívni fanúšikovia a porazené médiá

Zo strany Tarabu ide o veľmi šikovný ťah, ktorým si získal veľkú mediálnu pozornosť. Je pravdepodobné, že svoju poznámku myslel ironicky, jeho fanúšikovia to tak aj pochopili a na prezidentkinej dcére, štylizovanej tak, že vyzerala skôr ako zženštilý chlapec, si s obľubou zgustli.

Veď čo, keď sa nám nepáči prezidentka, prečo by sme si nezgustli na jej maloletej dcére. Žiaľ, aj takýto primitivizmus zrejme motivoval časť komentujúcich. Čo však na internete nie je nič nové.  No niektorí ani nemuseli vedieť, že ide práve o dcéru prezidentky (Taraba to nikde priamo neuviedol).

Ďalej, hoci Taraba zrejme konal v tomto smere zámerne (čo by bolo, samozrejme, nemorálne), nikto mu to nemôže dokázať. On sám popiera, že išlo o ironickú poznámku. Navyše v ďalšom videu priamo vyzval svojich fanúšikov, aby sa vyjadrovali slušne, čím kritikom vyrazil z rúk akékoľvek argumenty.

Denník N zverejnil 12-minútový nezostrihaný rozhovor, kde sa novinári rad radom snažia Tarabu znemožniť, no ten ich poľahky odbíja logicky nenapadnuteľnými argumentmi, ktoré však nepôsobia veľmi úprimne.

Taraba sústavne opakuje: ja som to myslel úprimne, keby niekto pochválil môjho syna, že je dobrý športovec, bol by som za to vďačný. Nerozumiem, s čím má prezidentka problém. Reakcie médií a polície považujem za šikanu voči mojej osobe. Nie som zodpovedný za to, čo kto napíše v komentároch, ale fajn, môžem ľudí vyzvať, aby komentovali slušne.

Znemožnil teda nielen prezidentku, ale aj ďalšieho de facto politického odporcu: inkluzivistické médiá.

Túto časť príbehu môžeme vnímať ako politkárčenie. Samozrejme, z oboch strán, čo je svedectvom nízkej politickej kultúry všeobecne. To ale už dávno vieme.

Riešme skutočnú šikanu. Konzerva Lívia to vystihla

Za plytkým handrkovaním sa ale skrýva seriózny problém detskej šikany. Veľmi trefne na to upozornila blogerka Lívia Pavlíková zo stránky Konzervy, ktorá s tým má vlastné skúsenosti.

Keď vyšla v roku 2018 ako 16-ročná na verejnosť s videom kritizujúcim multikulturalizmus, čelila podobným, ba horším útokom. Stránka Zomri (na ktorú prezidentka odkazuje v priateľskom duchu a Zomri za ňu mobilizovalo vo volebný deň) zverejnila na jej účet vulgárny komentár, kde spochybnila jej psychické zdravie. Iné reakcie hovorili priamo o fyzickom násilí voči Lívii či vyšetrovaní políciou.

Lívia upozorňuje: „Žiadna polícia nenapísala o tom, ako mi vulgárne nadávajú na statuse, ktorý bol 5 000-krát zdieľaný. Viete, čo vtedy robila polícia? Pripravovala sa na to, ako o 2 alebo 3 roky nato príde ku mne do školy. Vtedy to šikana nebola?

„Ak vám, vy hnusní pokrytci, naozaj ide o šikanované deti, tak riešte šikanu plošne, nie iba, keď sa vám to páči…“ Poukázala ďalej na to, že šikana je veľmi vážny problém, že o šikanu ide vtedy, keď má človek reálne psychické problémy.

„Toto šikana nie je. Prezidentkina dcéra bola na móle vďaka tomu, že je prezidentkina dcéra, má dvere otvorené všade… (...) Toto dieťa má miliónkrát lepší život ako väčšina detí na Slovensku. Samozrejme, aj ona môže mať svoje problémy. Ale ak máme riešiť šikanu, tak riešme šikanu naozaj detí, ktorých sa nemá kto zastať.“

Pre úplnosť treba dodať, že organizátori módnej prehliadky tvrdia, že Emma Čaputová prešla kastingom a nebola nijak protežovaná.

Lívia na rozdiel od Emmy vstúpila do vyhrotenej verejnej diskusie s názormi, ktoré mnohí považujú za kontroverzné. To však v žiadnom prípade nemôže slúžiť na ospravedlnenie šikany voči dieťaťu.

Lívia tak na základe vlastnej skúsenosti ukázala, že moralizačný ošiaľ, v ktorom médiá, celebrity aj polícia ako bezduché stádo konali, je úplne falošný.

Zdroj obrázku: eva.pluska.sk

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore