Médium Startitup a jeho častá žurnalistická neprofesionalita

V rámci nášho projektu Nezavádzaj, v ktorom sa síce striedmo, ale predsa venujeme dokumentovaniu mediálnych manipulácií, sa pomerne často vyskytuje médium Startitup. V tomto článku si na neprofesionalitu Startitup posvietime bližšie skrz dve iné témy.

Téma 1: „Ďalší nezmyselný hoax“ Hlavných správ

Ešte 30. septembra priniesol zástupca šéfredaktora Fontech (Startitup) Matúš Mitro článok s názvom: „Hlavné správy šíria ďalší nezmyselný hoax. Sulík sa mal chystať predať Slovenské elektrárne“

Čo sa reálne stalo?

Ivan Lehotský (Hlavné správy) publikoval 27. 9. článok s názvom: Je to iba kačica, alebo naozajstná bomba? Predá Sulík Slovenské elektrárne skupine J&T?

Lehotský v článku uviedol, že „sa na verejnosť dostala informácia o tom, že minister hospodárstva Richard Sulík sa chystá urobiť zatiaľ najväčší privatizačný krok tejto vládnej junty: predať štátny podiel v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. podnikateľskej skupine J&T.“

Oslovil preto Richarda Sulíka s touto otázkou, ten mu však neodpovedal. Časť článku hovorila o tom, že pravičiari majú vo všeobecnosti tendenciu predávať štátne podiely. Celkové vyznenie Lehotského článku je také, že keďže Sulík na otázku nereagoval, platí kto mlčí, ten svedčí a akoby s tým Lehotský rátal, že taký zámer Sulík má a ten v článku zároveň kritizoval. 

Na daný článok reagovala FB stránka Ministerstva hospodárstva SR s názvom príspevku: „POZOR, ŠÍRI SA HOAX“ a nasledovným znením: 

„Je to hoax, lebo je to celé výmysel pána redaktora. Vymyslel si otázku a rovno si k nej aj z brucha vymyslel nezmyselnú odpoveď. Keby to urobil tak, ako sa patrí, a oficiálne poslal otázky na tlačový odbor alebo hovorkyni (kontakty su verejne známe), dostal by odpoveď, že je to blud a nemal by z čoho uvariť takýto článok. Svoju fikciu preplietol filozofickými úvahami, ktoré na konci absolútne nedávaju zmysel, ale vďaka názvu sa šíri ako blesk medzi tými, ktorí sú ešte stále ochotní veriť, že z Hlavných správ sa dozvedia šokujúcu pravdu.“

Mitro z Fontech/Startitup toto politické stanovisko bez kritického zhodnotenia a overenia prebral a parafrázoval ho nasledovným spôsobom: 

„Podľa vyjadrenia Ministerstva hospodárstva na Facebooku k šírenému hoaxu autor článku s názvom ‚Je to iba kačica, alebo naozajstná bomba? Predá Sulík Slovenské elektrárne skupine J&T?‘ ani len neoslovil tlačový odbor rezortu. Aj napriek tomu tvrdí, že odpoveď od Sulíkovho ministerstva nedostal. Redaktor Hlavných správ si tak mal vymyslieť vlastný príbeh o tom, ako sa ministerstvo snaží zbaviť Slovenských elektrární a predať ich do rúk J&T. Odpredaj sa má podľa hoaxu týkať 34 % podielu v podniku.“

Je tu niekoľko sporných momentov:

  • Hoci sa z Lehotského (Hlavné správy) textu zdá, že danú informáciu považuje za pravdivú, explicitne to nikde neuviedol a aj nadpis bol v opytovacom spôsobe. Nejde teda o hoax v pravom slova zmysle, ale skôr o zavádzanie. 
  • Rekapitulovať ničím nepodložené tvrdenie, že si Lehotský vymyslel vlastný príbeh, je podobný epistemologický prešľap, ako považovať nejaké zákulisné „klebety“ za pravdivé len preto, lebo dotyčný neodpovedal cez WhatsApp na otázku.

MH SR vo svojej reakcii podsunulo vyznenie, že Lehotský v tejto otázke zainteresované osoby vôbec neoslovil. 

V rámci overovania tohto prípadu sme oslovili Hlavné správy, ako to s tým kontaktovaním bolo. Dostali sme odpoveď, že ku kontaktovaniu došlo. A nakoniec Lehotský publikoval reakciu, v ktorej kontaktovanie Sulíka doložil screenshotmi i bližším vysvetlením, prečo ho kontaktoval priamo, pričom videl, že správu čítal, ale nereagoval na ňu, hoci údajne sa k nim Sulík „v komunikácii doposiaľ vždy správal slušne a korektne“.

Tým, že MH SR vo svojej FB komunikácii označuje za hoax článok, ktorý je iba manipuláciou, sa rovnako dopúšťa zavádzania. Predmetný príspevok MH SR vyznieva navyše tak (hoci to priamo netvrdí), že si Lehotský informáciu o kontaktovaní Sulíka vymyslel. 

Na celej veci je v kontexte médií bizarné, že Mitro (Fontech/Startitup) považuje politické vyjadrenia ministerstva hospodárstva (extenzia pojmu hoax, podsúvanie, že ku kontaktovaniu nedošlo), ktoré má novinár predovšetkým preverovať a nie ich bezhlavo reprodukovať, za dôveryhodnejšie ako prácu „kolegu“ z konkurenčného média vzhľadom na jeho horšiu povesť. 

Pre väčší nadhľad a serióznejšie spracovanie danej témy by pritom netrebalo vôbec veľa. Stačilo by poznať význam pojmu hoax, vedieť vnímať jeho nadužívanie vo verejnom priestore a jedno z nosných tvrdení o kontaktovaní dotknutého aktéra si overiť vyžiadaním dôkazu, na čo by stačil jeden mail.

Téma 2: Sulíkov rodinný výlet do Dubaja

Podobného chybovania sa Startitup dopustil aj tieto dni. 

Na uloz.to sa objavili pasy delegácie do Dubaja na výstavu EXPO a pri tej príležitosti sa zistilo, že s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom letela aj jeho dcéra Alexandra, čo Sulík verejne pred tým nekomunikoval. Údajne ako odborníčka na energetické právo. 

Fico i iní sa tejto kauzy chopili a ťažili z nej politický kapitál. Sulíka obvinili z rodinkárstva. 

Mladí SaSkári prostredníctvom manipulácie whataboutizmu reagovali na Fica na svojom Facebooku a uviedli nasledovné:

„Alexandra Sulíková si uhradila ako letenku, tak aj ubytovanie zo svojho. Daňových poplatníkov nestála ani jedno euro. Čo sa bohužiaľ nedá povedať o milenkách Roberta Fica.“

Úlohou novinárov v tejto téme by teda malo byť vypýtať si od Sulíka či jeho dcéry dôkazy o tom, že dané úhrady prebehli. 

Zároveň viacerí v komentároch konfrontovali horlivých Mladých SaSkárov s tým, že Alexandra Sulíková podpísala zmluvu s MH SR, v ktorej sa jasne uvádza, že MH SR uhradí Alexandre Sulíkovej cestovné náhrady a výdavky za leteckú prepravu. Dokonca sa tam objavili aj komentáre poukazujúce na to, že odkazy na zmluvu či jej screenshoty Mladí SaSkári cenzurujú. 

Ako túto udalosť pokryl Startitup? Alexandra Kubalová v článku zo 4. 11. s názvom „‚Toto môže urobiť iba zhúlený človek.‘ Fico obviňuje Sulíkovu dcéru, že išla do Dubaja na výlet za štátne peniaze“ informovala o Ficovej tlačovke a zakončila to vyjadreniami Sulíka a FB príspevku Mladých Saskárov bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia vzhľadom na existenciu zmluvy s Alexandrou Sulíkovou. 

V článku Startitup sa objavili aj dva podnadpisy:

  • „Kritizujú Sulíkovu dcéru, ktorá si ‚výlet‘ zafinancovala sama“
  • „Sulíkovci nebývali ani v hoteli s ostatnými členmi delegácie“

Prvý podnadpis článku svedčí o tom, že defenzívne vyjadrenie politika namočeného v kauze povýšila autorka na fakt, čo je neprofesionálne a v tom čase vzhľadom na povedomie o existencii zmluvy medzi MH a Alexandrou Sulíkovou a jej obsahu to už bolo dokonca aj málo pravdepodobné. 

Neskôr Sulík i Mladí SaSkári prišli s vysvetlením, že teda Alexandra Sulíková zatiaľ náklady na vládny špeciál uhradiť nemohla, lebo MH ešte len čaká na faktúru od Ministerstva vnútra, ktoré vládny špeciál prevádzkuje. Ale že to urobí.

V tomto momente už bolo teda nepochybné, že pôvodné vyhlásenia Mladých SaSkárov bolo nepravdivé. Pre objektivitu treba dodať, že nepravdivé tvrdenie mohlo byť reprodukciou nepravdivého tvrdenia Sulíkovej hovorkyne Kataríny Matejkovej

Startitup 5. 11. zverejnil článok s názvom „Vládny špeciál si zaplatiť nemohla. Ja neklamem. Sh*t happens, zastrája sa Sulík“ Článok je podpísaný agentúrou SITA, lenže od výstupu agentúry SITA sa text líši a je možné, že pôvodný výstup agentúry SITA bol upravený redakciou Startitup.

V článku Startitup chýba napr. podstatná časť o tom, že súčasťou delegácie bol aj Radoslav Ziga – šéf advokátskej kancelárie, v ktorej pracovala Alexandra Sulíková, čo je tiež informácia, ktorá si vyžaduje pozornosť (tému bližšie priblížila vo svojej reportáži napr. TV JOJ). Namiesto toho tam pridali FB príspevok od Lucie Ďuriš Nicholsonovej. 

Modifikovaný článok agentúry SITA na webe Startitup tak nechal priestor pre Sulíkove vysvetlenie bez akéhokoľvek kritického zhodnotenia. Sulík opakoval, že od začiatku boli dohodnutí, že si letenku a ubytovanie budú hradiť sami a dodal: 

„Podcenil som tú situáciu a Saška uzavrela zmluvu, ja som o tom nevedel. Nevenoval som sa tomu, podcenil som to a vyzerá to zle. Stalo sa to nedopatrením a určite sa mi to nikdy viac nestane. Ja neklamem.“

Kauza „výletu“ Alexandry Sulíkovej nie je ani Gorila II, ani Gorila III., je to však kauza, ktorá hovorí o Sulíkovom papalášizme. Je evidentné, že incident má charakter rodinkárstva a Sulík aj priznal, že je rád, že mohol s dcérou stráviť čas, k čomu inak veľmi nedochádza. Ak si aj Sulíkovci náklady na cestu dodatočne uhradia, vzniká tu opodstatnené podozrenie, či by tak urobili aj bez mediálneho prepierania. 

Aj po Sulíkovom vyjasnení sa však vyslovene žiada spýtať: Ak boli od začiatku Sulíkovci dohodnutí, že si Alexandra hradí cestu sama, ako mohla táto mladá právnička podpísať pomerne stručnú zmluvu, v ktorej sa jasne uvádzalo, že to bude hradiť ministerstvo?

V rámci citlivej politickej kultúry by to bol dôvod na odchod ministra. Z toho, čo sa na Slovensku deje, ide však o úplnú banalitu a ak by toto boli najväčšie prešľapy ministrov, máme na Slovensku raj. Sulík však svojimi poslednými vyjadreniami dal Ficovi nepriamo za pravdu. Išlo o rodinný výlet.

Záver

Vo všeobecnosti platí, že politikom by sa nemalo automaticky veriť, ale ich tvrdenia by sa mali preverovať. Zvlášť, keď dávajú obranné stanoviská v rámci nejakej kauzy. 

Ako sme si ukázali, Startitup neraz iba nekriticky preberá vyjadrenia sporových strán, ktoré nepodrobuje pomerne jednoduchému overovaniu. Niektorí redaktori akoby sa na základe neraz chybnej intuície spoliehali na to, kto má v spore pravdu. 

To má však od profesionálnej žurnalistiky rozhodne ďaleko. Fakt, že v oboch témach sme zachytili dané skreslenia v prospech Sulíka a jeho rezortu, nateraz považujme za náhodu.

Zdroj obrázka: vysivený screenshot článku Startitup

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore