Alternatívne médiá

 • Zablokovanie Hlavných správ: neodôvodnené rozhodnutie plné chýb a totalitarizmu

  Hlavné správy zverejnili rozhodnutie Národného bezpečnostného úradu, na základe ktorého boli zablokované. Rozhodnutie sa nám neskôr podarilo získať aj od hostingovej firmy, ktorej bolo doručené. NBÚ predtým opakovane odmietol zverejniť nielen samotné rozhodnutie, ale aj špecifikovať dôvody, ktoré k nemu viedli. Pri pohľade na dokument je mlčanie NBÚ pochopiteľné. Uvedené rozhodnutie je totiž vysoko netransparentné, obsahuje mnoho totalitaristických formulácií, argumentačných chýb a je v explicitnom rozpore s kritériami Európskeho súdu pre ľudské práva. V článku to všetko podrobne rozoberáme.

 • Ako funguje korporátna cenzúra – Youtube a Slobodný vysielač

  Slobodný vysielač patrí medzi najpopulárnejšie „alternatívne médiá“ na Slovensku. Na Facebooku má viac ako 80 000 sledovateľov. Na Youtube, kde pôsobil od roku 2016, mal donedávna okolo 30 000 odberateľov a tisíce hodín relácií vrátane relácií Politické mimovládky a Politické križovatky, v ktorých vystupoval aj autor tohto článku. Od začiatku novembra ich tam však už nenájdete. Youtube Slobodný vysielač kompletne zmazal. Na základe údajných porušení pravidiel, ktoré riadne neodôvodnil.

 • Médium Startitup a jeho častá žurnalistická neprofesionalita

  V rámci nášho projektu Nezavádzaj, v ktorom sa síce striedmo, ale predsa venujeme dokumentovaniu mediálnych manipulácií, sa pomerne často vyskytuje médium Startitup. V tomto článku si na neprofesionalitu Startitup posvietime bližšie skrz dve iné témy.

 • Iniciatíva Hovorme spolu: dobrá myšlienka, zlé prevedenie

  V auguste bratia Matyinkovci, známi z hudobnej skupiny Maduar, spolu s ďalšími osobami najmä zo showbiznisu predstavili pod hlavičkou Hovorme spolu otvorený list vedeniu RTVS. Ich cieľom bolo zorganizovať diskusiu medzi odborníkmi, ktorí navrhovali vládne opatrenia proti ochoreniu Covid-19, a ich kritikmi. Nápad výborný, avšak jeho realizácia nateraz zďaleka nenaplnila svoj zámer.

 • Odsúdenie Rostasa problém len zhorší

  Tibor Eliot Rostas bol odsúdený na finančný trest 4 000 eur za zverejnenie článku „Klin židov medzi Slovanmi“. Bol uznaný za vinného zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, čo je jeden z trestných činov extrémizmu. Rozsudok je právoplatný, už sa nemožno odvolať.

 • Príklady manipulácií pojmami a ako sa im brániť

  V rámci naokolo prebiehajúcej informačnej vojny sa okolo nás vyskytuje mnoho manipulácií. Vyskytujú sa takmer vo všetkých médiách, hlavnoprúdových aj alternatívnych. Ak sa chceme priblížiť k poznaniu skutočného stavu vecí, je dôležité tieto manipulácie spoznať, odhaliť a brániť sa voči nim. V tomto článku si bližšie popíšeme manipulácie používaním pojmov.

 • Konšpirátori.sk pochybili a prekrývajú to množstvom manipulácií

  článok od Konšpirátori.sk

  Dezinformácie a hoaxy neprospievajú kvalite verejnej diskusie a je dobré, keď sa na ne poukazuje a keď sú odhaľované. V rámci portálu Hrot.info sme sami založili facebookovú stránku Nezavádzaj, ktorá existuje za týmto účelom a na ktorej sme demaskovali viacero nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení naprieč politickou a mediálnou scénou.

 • Ako by mali médiá a štátne inštitúcie pristupovať k demaskovaniu hoaxov nielen v týchto časoch

  Hoax - ilustračný obrázok

  Výraz hoax začal byť už niekoľko rokov nadužívaný a jeho absurdne rozšírené vnímanie sa stalo súčasťou ideologického zápasu mediálnymi prostriedkami, ako aj súčasťou zápasu medzi tzv. hlavnoprúdovými a alternatívnymi médiami. 

 • Prečítal som jedno celé číslo ZEM & VEK. V čom a ako veľmi manipuluje?

  Zem a vek, august 2018

  V poslednej dobe vzniká v mediálnej oblasti veľmi vyhranená atmosféra. Hovorí sa o tzv. spoľahlivých médiách hlavného prúdu a o mimoriadne zavádzajúcich konšpiračných alternatívnych médiách. Tie sú spájané s konšpiračnými teóriami ako chemtrails, reptiliáni či liečba rakoviny pomocou Sava.

 • Čo hlavný prúd odignoroval v nahrávke Rostasa a ruského veľvyslanca

  Tibor Eliot Rostas a ruský veľvyslanec Kuznecov

  26. mája 2014 sa šéfredaktor časopisu Zem a vek Tibor Eliot Rostas a člen redakčnej rady tohto média Dušan Budzák stretli s ruským veľvyslancom na Slovensku Pavlom Kuznecovom. Žiadali ho o podporu pre ich médium. Nahrávka zo stretnutia, ktorá je dostupná na internete, je mainstreamom opakovane prezentovaná ako dôkaz, že Zem a vek nie je nezávislé médium. Na stretnutí však zazneli aj iné skutočnosti, ktoré mainstream odignoroval.

 • Ideologický posudok proti T. E. Rostasovi a jeho nedostatky

  prof. Jana Plichtová z Univerzity Komenského

  V roku 2017 publikoval Tibor Eliot Rostas v mesačníku Zem & vek článok Klin Židov medzi Slovanmi. Kvôli tomuto článku bolo začaté trestné stíhane a Národná protiteroristická agentúra si objednala znalecký posudok od prof. Jany Plichtovej z Univerzity Komenského, ktorý Zem & vek zverejnil. Poukazujeme na niekoľko skutočností spochybňujúcich tento posudok.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore