Čo prekvapuje viac ako to, že by dnes zostavoval vládu Fico?

Podľa najnovšieho prieskumu by voľby vyhral Smer-SD s 15,6 % hlasov. Je to vcelku fenomén. Strana, ktorú masmédiá skompromitovali spôsobom, že sa očakával u Fica a Smeru osud podobný Mečiarovi a ĽS-HZDS, je zrazu na prvom mieste. V prípade volieb by tak Čaputová mala poveriť Fica zostavením novej vlády. Čím to je?

Fico v opozícii maká. Využíva každú tému a každú slabinu vlády, aby sa jej zhostil a politicky na nej profitoval. A to napriek tomu, že veľa tlačoviek venuje tomu, aby rozprával o krivdách voči trestným stíhaniam jemu blízkych ľudí.

Ficov výtlak už nie je veľký a výrazne väčší zrejme ani nebude, aj keď zohľadníme faktor skrytého voliča. Ťaží primárne z úpadku ostatných.

Najviac z vlastností Pellegriniho. Jeho prednosti ako nevýraznosť a kalkulujúca nevyhranenosť, ktoré umožnili dovládnuť predošlej vláde podobne, ako umožňuje tejto vláde dovládnuť Heger, sa v opozícii ukazuje ako veľká nevýhoda. Preto táto výmena medzi prvým a druhým/tretím miestom bola iba otázkou času.

Pellegrini nedáva dostatočne jasne najavo, že by bol iný ako súčasná vláda, či už v otázke geopolitiky alebo prístupu k proticovidovým opatreniam. Zďaleka tak jasne sa nevymedzuje ani voči LGBT+ agende a mnohí si ľahko domyslia, že by bol ochotný vládnuť aj s PS. V minulosti by to možno nevylúčil ani Fico, avšak dnes už nemá na výber, keďže takáto koalícia je z druhej strany nepredstaviteľná. Ficovi to, paradoxne, v istom zmysle pomáha.

Asi nikto nepochybuje o tom, že upadajúceho Fica pomohlo vzkriesiť predovšetkým mnohostranné pretrvávajúce babráctvo súčasnej vlády.

Povšimnutiahodné na tomto úspechu však je to, čo Fico dokázal osekaný od všetkých silných podporných krídel. V minulosti bol Smer-SD silnou stranou nielen po kvantitatívnej, ale aj kvalitatívnej stránke.

Fico bol síce vždy najvýraznejšou tvárou, ale hlavní spolustranníci boli taktiež prvotriedni politici. Peter Pellegrini, Peter Kažimír, Róbert Kaliňák, Marek Maďarič, Richard Raši a ďalší.

Niektorí opustili túto ľoď skôr, ďalší urobili prestup do Hlasu-SD. Ficovi ostalo zopár vyslúžilých a neraz výrazne skompromitovaných exministrov, o ktorých veľmi nepočuť.

Fico tak vcelku rozumne vsadil na súčasných podpredsedov, ktorí mu robia krovie. Tvoria ho menej výrazní politici ako Kamenický či Blanár, kontroverzný a hlučný Ľuboš Blaha a zároveň dvaja mladí: Richard Takáč a synovec Róberta Kaliňáka Erik Kaliňák.

Na verejnosti sa Fico obklopuje najmä týmito ľuďmi. Za dva roky v opozícii ukázal, že napriek predpokladom nepatrí do starého železa, ale že aj z minimálnych ingrediencií dokáže vyťažiť pomerne vysoké percentá.

Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore