Majitelia Esetu podporili v Bratislave progresívca Valla aj jeho protivníka Kusého

Financovanie politiky veľkopodnikateľmi je kontroverzné. Je pochopiteľné, že ak podnikateľ vloží peniaze do kampane určitého kandidáta, získava na neho určitú páku, ktorú môže využiť vo svoj prospech. Prakticky vždy ide o konflikt záujmov.

Veľký podnikateľ, ktorý zároveň financuje politiku, sa z definície stáva oligarchom.

Pokiaľ oligarcha financuje určitého kandidáta alebo politickú stranu, dá sa ešte argumentovať, že to robí z presvedčenia, lebo ho považuje za schopného človeka, jeho program za rozumný program a podobne.

Ak však podporí oligarcha obe strany (v USA sa pomerne často stáva (hoci nejde o väčšinu prípadov), že určitá firma podporí republikánov aj demokratov), tento argument logicky platiť nemôže. V podstate jediné racionálne vysvetlenie je také, že oligarcha sa snaží zabezpečiť si vplyv na politické rozhodnutia, nech vyhrá jedna alebo druhá strana.

S podobnými praktikami sme sa už mohli stretnúť aj na Slovensku. Podľa spisu Gorila sa predstavitelia finančnej skupiny Penta stretávali s koaličnými aj opozičnými politikmi a ich úmysly rozhodne neboli idealistické.

V tohtoročných komunálnych voľbách zase na „obe strany“ hrali v minimálne jednom prípade majitelia Esetu, ktorí sa finančne angažujú v mediálnom, mimovládnom aj politickom sektore. O tom sme už písali.

Nedávno vyšlo najavo, že Rudolf Hrubý, jeden z majiteľov Esetu, financoval kampaň kandidáta na bratislavského primátora: Rudolfa Kusého, hlavného vyzývateľa aktuálneho primátora Matúša Valla. Ba čo viac, nešlo o transparentný dar, ale peniaze boli „preliate“ cez KDH, čo podľa Denníka N priznal aj predseda hnutia Milan Majerský (vtedy však tvrdil, že nevie, kto bol sponzorom). KDH prispelo Kusému spolu 105-tisíc eur a až po rozhovore v Denníku N priznalo, že mu Hrubý poslal poslal 25-tisíc eur.

Hrubého kolega (ďalší z majiteľov Esetu) Peter Paško v týchto voľbách zase podporoval sumou 50-tisíc stranu Team Bratislava – pod ktorú spadá aj Kusého konkurent Matúš Vallo. Ako upozorňuje Dag Daniš z Denníka Štandard, podobná situácia sa vyskytla aj pri prezidentských voľbách: majitelia Esetu vtedy financovali kampaň Čaputovej a zároveň Mistríka (o čom sme tiež písali).

„Vyzerá to ako hra na dve strany, kde si sponzori poisťujú volebný výsledok podporou oboch hlavných rivalov,“ píše Daniš.

Hoci neexistuje dôkaz o tom, že financovanie kandidátov v komunálnych voľbách 2022 bolo medzi spoločníkmi Esetu zladené (teoreticky mohol Hrubý konať nezávisle od ostatných, mohli sa tiež názorovo rozchádzať), je to dôvod na pozornosť a treba to preveriť. Uvidíme, či sa do toho „nezávislé“ médiá pustia.

Zdroje obrázkov: www.topky.sk, www.cas.sk

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore