Financovanie politiky veľkopodnikateľmi je kontroverzné. Je pochopiteľné, že ak podnikateľ vloží peniaze do kampane určitého kandidáta, získava na neho určitú páku, ktorú môže využiť vo svoj prospech. Prakticky vždy ide o konflikt záujmov.
Veľký podnikateľ, ktorý zároveň financuje politiku, sa z definície stáva oligarchom.
Pokiaľ oligarcha financuje určitého kandidáta alebo politickú stranu, dá sa ešte argumentovať, že to robí z presvedčenia, lebo ho považuje za schopného človeka, jeho program za rozumný program a podobne.
Ak však podporí oligarcha obe strany (v USA sa pomerne často stáva (hoci nejde o väčšinu prípadov), že určitá firma podporí republikánov aj demokratov), tento argument logicky platiť nemôže. V podstate jediné racionálne vysvetlenie je také, že oligarcha sa snaží zabezpečiť si vplyv na politické rozhodnutia, nech vyhrá jedna alebo druhá strana.
S podobnými praktikami sme sa už mohli stretnúť aj na Slovensku. Podľa spisu Gorila sa predstavitelia finančnej skupiny Penta stretávali s koaličnými aj opozičnými politikmi a ich úmysly rozhodne neboli idealistické.
V tohtoročných komunálnych voľbách zase na „obe strany“ hrali v minimálne jednom prípade majitelia Esetu, ktorí sa finančne angažujú v mediálnom, mimovládnom aj politickom sektore. O tom sme už písali.
Nedávno vyšlo najavo, že Rudolf Hrubý, jeden z majiteľov Esetu, financoval kampaň kandidáta na bratislavského primátora: Rudolfa Kusého, hlavného vyzývateľa aktuálneho primátora Matúša Valla. Ba čo viac, nešlo o transparentný dar, ale peniaze boli „preliate“ cez KDH, čo podľa Denníka N priznal aj predseda hnutia Milan Majerský (vtedy však tvrdil, že nevie, kto bol sponzorom). KDH prispelo Kusému spolu 105-tisíc eur a až po rozhovore v Denníku N priznalo, že mu Hrubý poslal poslal 25-tisíc eur.
Hrubého kolega (ďalší z majiteľov Esetu) Peter Paško v týchto voľbách zase podporoval sumou 50-tisíc stranu Team Bratislava – pod ktorú spadá aj Kusého konkurent Matúš Vallo. Ako upozorňuje Dag Daniš z Denníka Štandard, podobná situácia sa vyskytla aj pri prezidentských voľbách: majitelia Esetu vtedy financovali kampaň Čaputovej a zároveň Mistríka (o čom sme tiež písali).
„Vyzerá to ako hra na dve strany, kde si sponzori poisťujú volebný výsledok podporou oboch hlavných rivalov,“ píše Daniš.
Hoci neexistuje dôkaz o tom, že financovanie kandidátov v komunálnych voľbách 2022 bolo medzi spoločníkmi Esetu zladené (teoreticky mohol Hrubý konať nezávisle od ostatných, mohli sa tiež názorovo rozchádzať), je to dôvod na pozornosť a treba to preveriť. Uvidíme, či sa do toho „nezávislé“ médiá pustia.
Zdroje obrázkov: www.topky.sk, www.cas.sk