Včera bolo medializované, že publicista Eduard Chmelár a poslanec za SMER-SD Ľuboš Blaha nebudú ďalej pracovať na vysokej škole Akadémia Policajného zboru. Dotknutí hovoria o politickej čistke, resp. o útoku na nepohodlných intelektuálov, keďže obaja patria ku kritikom súčasnej vlády. Problém je však hlbší.

Facebook a Youtube idú mazať nepravdy o vakcínach

Na Facebook vyvíja tlak aj EÚ, aj USA. Zuckerberg prisľúbil súčinnosť. Líder britských labouristov Keir Starmer dokonca navrhol pokuty pre sociálne siete, ak nie sú schopné zmazať dezinformácie.

Pri verejných vypočúvaní kandidátov na funkciu generálneho prokurátora vyšlo na svetlo viacero zaujímavých skutočností. Vzhľadom na náš dlhodobý záujem o témy súvisiace so slobodou prejavu stojí za pozornosť vyjadrenie Tomáša Honza, jedného z kandidátov a zároveň prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré ukazuje, že sa pri stíhaní údajných extrémistických výrokov riadi dvojitým metrom.

Vláda pripravila dokument s názvom „Koordinovaný mechanizmus odolnosti Slovenskej republiky voči informačným operáciám“. Momentálne je predložený do medzirezortného pripomienkového konania, teda ešte nebol schválený, možno však očakávať, že sa presadí bez významnejších zmien. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jeho obsah a zhodnotíme ho.

Jedným zo znakov totalitných režimov je, že ľudia sa boja represívnych zložiek. Humor na ich účet je neprípustný. Ľudia si dávajú pozor na to, čo hovoria. V strachu z potenciálneho trestu, ktorý môže prísť, radšej sklopia zrak a sú ticho. Režím to okázalo prezentuje ako víťazstvo spravodlivosti. Nedávne udalosti ukazujú, že tieto javy sú aj na Slovensku čoraz častejšie.

Kotleba daroval šek v hodnote 1488 €

Špecializovaný trestný súd včera odsúdil Mariana Kotlebu za trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd na štyri roky a štyri mesiace nepodmienečne. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. To, čo Kotleba spáchal, bolo odovzdanie finančného daru rodine so zdravotne postihnutým dieťaťom vo výške 1 488 €. 

Projekt www.konspiratori.sk je jedným z prvých „čiernych zoznamov“ stránok s pochybným obsahom na slovenskom internete. V hlavnoprúdových médiách je prezentovaný takmer výhradne pozitívne, čo ho stavia do pozície určitej autority. Z tohto dôvodu je však potrebné ukázať si aj jeho „odvrátenú stranu“.

Súčasná doba je zložitá a plná manipulácií. Často neviete, kto za kým stojí, kto koho platí a aké môže mať skryté záujmy. Je preto dobré odkrývať rôzne prepojenia a konflikty záujmov. Sami sme na viaceré – často v hlavnom prúde – opakovane poukazovali (napr. tu, tu alebo tu).

V súčasnosti si v médiách či na internete prečítame takmer čokoľvek a často aj rozhľadenejší čitateľ má problém rozoznať pravdu od manipulácie a lži. Osveta v boji proti vysloveným dezinformáciám a hoaxom je preto dobrá (a vôbec nie nová) vec. Dôležité je hlavne rozlišovať medzi jednoznačnými nepravdami, zavádzaním a jednoducho iným názorom. V súčasnosti vyhlásený boj proti dezinformáciám však tieto atribúty často nespĺňa, čo vidno aj zo spôsobu, akým sa sformoval. V tomto článku si ukážeme jeho širší kontext a možné prognózy ďalšieho vývoja.

Agenda tzv. boja proti hoaxom a dezinformáciám je zo strany rôznych mimovládnych organizácií akcentovaná už niekoľko rokov. Vláda Igora Matoviča sa k tejto agende plne hlási a od nástupu do úradu vykonala už niekoľko krokov. V tomto článku si ich zhrnieme.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore