Politickí mimovládkari, bojovníci proti dezinformáciám či rôzni „liberálni“ politici sa často označujú za ochrancov demokracie. Ak sa však pozrieme na ich slovník a výrazové prostriedky, miestami cítime nápadnú podobnosť s časmi totality. V tomto článku sme pripravili výber toho „najlepšieho“ z hesiel, ktoré sa tvária demokraticky, no mentálne nás vracajú pred rok 1989.

Pavol Hardoš, ktorý je členom komisie Konšpirátori.sk a píše aj pre SME, spolu s filozofom Matejom Cibíkom napísali článok „Konšpiračné teórie a rozumný pluralizmus“. Článok vyšiel v prestížnom vedeckom časopise European Journal of Political Theory. Autori v ňom argumentujú, že konšpiračné teórie istého typu ohrozujú demokraciu, a preto má štát právo proti nim zasiahnuť. Kritériom pre obmedzenie šírenia pritom nemá byť nepravdivosť teórií, ale to, že „podkopávajú liberálnodemokratické ideály vzájomného rešpektu, slobody a rovnosti“. Článok vyšiel z grantu podporeného financiami Európskej únie a štátneho rozpočtu SR.

Facebook oznámil, že plánuje čiastočne obmedziť zobrazovanie politického obsahu. Chce zmeniť algoritmy, podľa ktorých sa používateľom zobrazujú články v ich newsfeede, aby sa ľuďom zobrazovalo menej politického obsahu. Práve to, čo sa zobrazí v newsfeede, do veľkej miery určuje pozornosť používateľa a aj to, na čo sa preklikne ďalej.

Nedávno Najvyšší súd ČR zamietol žalobu kardinála Dominika Duku. Ten žiadal od divadelníkov ospravedlnenie za divadelné hry „Naše násilí, vaše násilí“ a „Prokletí“ od chorvátskeho režiséra Olivera Frljiče. V nich dochádzalo k hanobeniu minimálne jedného náboženstva i českej identity.

Ako presne vznikol nový koronavírus, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu a ako sa preniesol na človeka, stále nevieme. Hlavnými dvomi verziami sú laboratórny vznik a prirodzený vznik, pričom ani pre jednu nemáme jednoznačné priame dôkazy. Na to, aby sme našli pravdu, potrebujeme čo najviac otvorenú a slobodnú verejnú diskusiu. V tomto článku stručne zhrniem niektoré argumenty, ktoré v hlavnoprúdovej diskusii prakticky vôbec nenájdete.

Spisovateľ Jozef Hajko na konzervatívnom Denníku Štandard publikoval komentár, v ktorom volá po rozpustení Komunistickej strany Slovenska. To, že konzervatívci volajú po prísnejšom aplikovaní zákonov, ktoré obmedzujú politické slobody občanov, však nie je rozumné. Veľmi ľahko sa im to môže vrátiť.

Včera bolo medializované, že publicista Eduard Chmelár a poslanec za SMER-SD Ľuboš Blaha nebudú ďalej pracovať na vysokej škole Akadémia Policajného zboru. Dotknutí hovoria o politickej čistke, resp. o útoku na nepohodlných intelektuálov, keďže obaja patria ku kritikom súčasnej vlády. Problém je však hlbší.

Facebook a Youtube idú mazať nepravdy o vakcínach

Na Facebook vyvíja tlak aj EÚ, aj USA. Zuckerberg prisľúbil súčinnosť. Líder britských labouristov Keir Starmer dokonca navrhol pokuty pre sociálne siete, ak nie sú schopné zmazať dezinformácie.

Pri verejných vypočúvaní kandidátov na funkciu generálneho prokurátora vyšlo na svetlo viacero zaujímavých skutočností. Vzhľadom na náš dlhodobý záujem o témy súvisiace so slobodou prejavu stojí za pozornosť vyjadrenie Tomáša Honza, jedného z kandidátov a zároveň prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré ukazuje, že sa pri stíhaní údajných extrémistických výrokov riadi dvojitým metrom.

Vláda pripravila dokument s názvom „Koordinovaný mechanizmus odolnosti Slovenskej republiky voči informačným operáciám“. Momentálne je predložený do medzirezortného pripomienkového konania, teda ešte nebol schválený, možno však očakávať, že sa presadí bez významnejších zmien. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jeho obsah a zhodnotíme ho.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore