USA

  • Americká správa o návrhu stratégie preťažovania a destabilizácie ruska z roku 2019 (RAND Corporation)

    Washingtonský think-tank RAND Corporation (financovaný aj americkou vládou) vydal v roku 2019 analýzu, ktorú prezentoval zhrnutím „Preťaženie a destabilizovanie Ruska“ (Overextending and Unbalancing Russia). Analytickú správu si objednala americká vláda s cieľom preskúmať „nenásilné opatrenia, ktoré by mohli stresovať Rusko vojensky či ekonomicky alebo sťažiť politické postavenie režimu doma aj v zahraničí“ (ako sa píše priamo vo správe). Celá správa je voľne dostupná na internete v plnom znení. Je veľmi zaujímavé prečítať si ju v kontexte súčasných udalostí a vojny na Ukrajine.

  • Zastavia sa Rusi na Donbase?

    ruský tank Terminator

    Zdá sa mi, že máloktorá udalosť natoľko presýtená informáciami ostáva vo svojich príčinách tak vážne nepochopená alebo obchádzaná, ako ruská agresia voči Ukrajine.  

  • Pochopenie ruských trvalých záujmov robí z Ruska predvídateľnejšieho hráča

    Eurázia, výrez

    O zámeroch Ruska vojensky obsadiť či pričleniť rôzne územia iných štátov či celé štáty sa rozpráva dlhodobo. Ruská februárová invázia tieto predpovede či obavy ešte viac vystupňovala. 

  • Dohodu o mieri brzdí to isté, čo nezabránilo vojne: nezmieriteľný konflikt záujmov

    Mapa ruského postupu na Ukrajine (Zdroj BBC)

    Už po pár dňoch od začatia ruskej agresie voči Ukrajine začali mierové rokovania. Zdá sa však, že sú už týždne zaseknuté a predstavujú viac pretvárku pred domácim i zahraničným publikom než úprimnú snahu čo najskôr ukončiť túto vojnu. V tomto článku si načrtneme, že vznik tejto vojny bol do veľkej miery výsledkom rovnice. A preto ani uzavretie mieru nie je pre zainteresované strany konfliktu v súčasnosti vysokou prioritou.

  • Pred Ukrajinou ani EÚ už nestojí žiadny dobrý scenár

    Ukrajina - exodus, ilustračný obrázok

    Podľa posledných vyjadrení Vladimíra Putina sa zdá, že do revizionizmu sovietskej sféry vplyvu s výrokom, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ, pridal aj ruský šovinizmus.

  • Preventívne útoky boli a aj v prípade Ruska sú neospravedlniteľné

    Rusko včera začalo frontálny útok na Ukrajinu. Podľa Putinových vyjadrení ide o preventívny útok s cieľom vyradiť potenciálnu vojenskú hrozbu pre Ruskú federáciu.

  • Antidezinformačný projekt Checkbot nekriticky preberá tvrdenia USA, ktorými je aj platený

    Checkbot je facebookový chatovací bot. V prípade, že doň zadáte link nejakého článku, podľa určitých kritérií vám pomôže vyhodnotiť, či ide o „falošnú správu“. Okrem toho na svojej FB stránke pravidelne informuje o údajných dezinformáciách. Projekt je financovaný aj Nadáciou Eset a americkou ambasádou, čo ho stavia do konfliktu záujmov. Ani jeho komunikácia v oblasti ukrajinskej krízy nie je objektívna, čo demonštrujeme konkrétnym príkladom.

  • Ivan Korčok sa vysmieva z verejnej mienky a médiá mu to ochotne prepáčia

    Alternatívnym médiám je často vytýkané, že svojim hosťom dávajú „nekritický priestor“. Vychádza sa z princípu – nie celkom nerozumného – že novinár síce nie je zodpovedný za vyjadrenia svojich hostí, ale mal by im robiť rozumnú oponentúru a konfrontovať ich pri zjavných nezmysloch. „Nekritický priestor“ však určitý typ politikov pravidelne dostáva aj v hlavnoprúdových médiách.

  • Prozápadné politické mimovládky sa po dlhšom čase ozvali. Podporili zmluvu s USA

    Od prozápadných a liberálnych mimovládok sme dlho nepočuli, hoci by sa asi patrilo. Často sa vyhlasujú za ochrancov demokracie a ľudských práv. A hoci v rámci boja proti dezinformáciám sme svedkami oslabovania slobody prejavu a v rámci boja proti pandémii zase vidíme niekedy úplne neopodstatnené obmedzovanie takmer všetkých ľudských práv (podrobne sme o tom písali vo viacerých článkoch), zdá sa, že týmto mimovládkam to neprekáža.

  • Amiši, COVID a kolektívna imunita: aká je pravda?

    Amiši sú kresťanská náboženská skupina žijúca v USA. Žijú tradičným spôsobom života pripomínajúcim 19. storočie, značne izolovaní od zvyšného sveta. Jazdia na konských vozoch, trávia veľa času vonku, v komunite, fyzicky pracujú a väčšina nevlastní ani televízory. Internetom preleteli virálne tvrdenia, že Amiši opatrenia proti COVIDu takmer vôbec neriešili, rýchlo sa premorili a vrátili sa do normálu. Fact checkeri ale podobné tvrdenia kritizovali. Aká je pravda?

  • Štúdia: protiepidemické opatrenia poškodzujú vývin detí. Kto ponesie zodpovednosť?

    malé dieťa

    Téza, že ak by neexistovali proti koronavírusu žiadne nariaďované protipandemické opatrenia, vzniklo by menej škôd na zdraví, životoch a ekonomike, býva niektorými označovaná za hoax. 

  • Manipulovala americká CNN spravodajstvo v prospech Bidena?

    Kontroverzná americká mimovládka Veritas Institute zverejnila video, ktoré má zobrazovať technického riaditeľa známej americkej televízie CNN Charlesa Chestera. Vo videu sa hovorí o tom, ako CNN zámerne napomáhala „dostať Trumpa preč“ a cielene budovala pozitívny imidž pre Bidena manipulatívnou selekciou správ. Video vyvoláva závažné otázky, ale k jeho posudzovaniu treba pristupovať kriticky.

  • Kauza Gamestop: víťazstvo obyčajných ľudí nad chamtivými bankármi?

    Len pred pár týždňami sa akciové trhy stali svedkom nevídanej udalosti. Malí akcionári sa dokázali v rámci akcie Gamestop na internete spojiť a vytiahnuť nahor hodnotu firmy, v ktorej pád veľkí investori dúfali a plánovali na ňom zarobiť. Podarilo sa. Veľké fondy tak prišli o miliardy dolárov a množstvo drobných akcionárov za pár dní zbohatlo na ich úkor. Mnohí v tom vidia novodobé víťazstvo Dávida nad Goliášom, potrestanie chamtivých bankárov z Wall street. Iní sú však skeptickí.

  • Aké spoľahlivé sú bezpečnostné garancie NATO?

    Silná orientácia na západné mocnosti, hlavne USA a Severoatlantickú alianciu, je v hlavnom prúde nespochybňovaným kľúčovým cieľom zahraničnej politiky Slovenska. Častým argumentom je pritom význam NATO pre našu bezpečnosť, ktorý sa berie ako zaručená vec. Je však dôležité sa na túto otázku pozrieť z nadhľadu a v širšom kontexte. Aké spoľahlivé sú teda bezpečnostné garancie NATO?

  • Odporúčanie amerického vedeckého časopisu „nevoliť Trumpa“ je zlyhaním kritického myslenia

    Nejde o to, že Trump by bol slušný a racionálny. Ak však niekto chce brániť vedu, mal by to robiť konzistentne, inak svojím politikárčením môže spôsobiť viac škody ako osohu.

  • Ako USA ovplyvňovali politiku na Ukrajine za Porošenka. Čo ukazujú uniknuté nahrávky?

    Minulý mesiac boli zverejnené údajné nahrávky telefonátov ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a predstaviteľov americkej vlády, Joe Bidena a Johna Kerryho, z rokov 2015 a 2016. Nahrávky, o ktorých pravosti nie sú silné pochybnosti, hmatateľne ukazujú, ako americká vláda zasahovala do politického diania na Ukrajine. Zároveň zaujímavým spôsobom odhaľujú zákulisie politiky. Zo spôsobu, akým americkí politici komunikujú s Porošenkom, jasne vidieť, že Američania sú v dominantnej a Porošenko v submisívnej pozícii.

  • Videá TikToku približujú hrozivú podobu USA dnešných dní

    tik tok

    Relatívne nová čínska sociálna sieť TikTok, ktorej obsah je najmä o video formáte, zachytáva množstvo záberov z dnešných dní v USA súvisiacich s protestmi, ktoré vyvolalo úmrtie černocha Georga Floyda počas policajného zákroku.

  • USA horia. Ľavica nemá riešenie, je hlavne príčinou problému

    Protesty za Georga Floyda

    Černocha Georga Floyda 25. mája zadržala polícia za to, že údajne platil falošnou bankovkou. Pri zásahu ho jeden z policajtov držal niekoľko minút pod kontrolou tým, že mu pristúpil kolenom krk. Zdá sa zjavné, že následkom tohto neprimeraného zásahu George Floyd zomrel.

  • Bo Winegard: ďalšia obeť politickej korektnosti na akademickej pôde

    Bo Winegard bol ešte pred pár dňami odborným asistentom (assistant professor) psychológie na Marietta College v Ohiu, USA. Jeho úväzok však nebol predĺžený, teda bol de facto prepustený zo zamestnania. Pravdepodobne pre jeho názory.

  • Spojenci politických mimovládok 1: zahraničné nadácie a ambasády

    Pri diskusii o vplyve politických mimovládok sa často stretávame s argumentom, že hoci sú politicky činné a istý vplyv majú, tento je v skutočnosti preceňovaný. Poukazuje sa pritom hlavne na ich finančné a personálne kapacity v porovnaní s vládnou mocou. V sérii článkov o spojencoch politických mimovládok si ukážeme, že majú mnohých vplyvných spojencov, ktorí ich pôsobenie podporujú.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore