USA

 • Manipulovala americká CNN spravodajstvo v prospech Bidena?

  Kontroverzná americká mimovládka Veritas Institute zverejnila video, ktoré má zobrazovať technického riaditeľa známej americkej televízie CNN Charlesa Chestera. Vo videu sa hovorí o tom, ako CNN zámerne napomáhala „dostať Trumpa preč“ a cielene budovala pozitívny imidž pre Bidena manipulatívnou selekciou správ. Video vyvoláva závažné otázky, ale k jeho posudzovaniu treba pristupovať kriticky.

 • Kauza Gamestop: víťazstvo obyčajných ľudí nad chamtivými bankármi?

  Len pred pár týždňami sa akciové trhy stali svedkom nevídanej udalosti. Malí akcionári sa dokázali v rámci akcie Gamestop na internete spojiť a vytiahnuť nahor hodnotu firmy, v ktorej pád veľkí investori dúfali a plánovali na ňom zarobiť. Podarilo sa. Veľké fondy tak prišli o miliardy dolárov a množstvo drobných akcionárov za pár dní zbohatlo na ich úkor. Mnohí v tom vidia novodobé víťazstvo Dávida nad Goliášom, potrestanie chamtivých bankárov z Wall street. Iní sú však skeptickí.

 • Aké spoľahlivé sú bezpečnostné garancie NATO?

  Silná orientácia na západné mocnosti, hlavne USA a Severoatlantickú alianciu, je v hlavnom prúde nespochybňovaným kľúčovým cieľom zahraničnej politiky Slovenska. Častým argumentom je pritom význam NATO pre našu bezpečnosť, ktorý sa berie ako zaručená vec. Je však dôležité sa na túto otázku pozrieť z nadhľadu a v širšom kontexte. Aké spoľahlivé sú teda bezpečnostné garancie NATO?

 • Odporúčanie amerického vedeckého časopisu „nevoliť Trumpa“ je zlyhaním kritického myslenia

  Nejde o to, že Trump by bol slušný a racionálny. Ak však niekto chce brániť vedu, mal by to robiť konzistentne, inak svojím politikárčením môže spôsobiť viac škody ako osohu.

 • Ako USA ovplyvňovali politiku na Ukrajine za Porošenka. Čo ukazujú uniknuté nahrávky?

  Minulý mesiac boli zverejnené údajné nahrávky telefonátov ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a predstaviteľov americkej vlády, Joe Bidena a Johna Kerryho, z rokov 2015 a 2016. Nahrávky, o ktorých pravosti nie sú silné pochybnosti, hmatateľne ukazujú, ako americká vláda zasahovala do politického diania na Ukrajine. Zároveň zaujímavým spôsobom odhaľujú zákulisie politiky. Zo spôsobu, akým americkí politici komunikujú s Porošenkom, jasne vidieť, že Američania sú v dominantnej a Porošenko v submisívnej pozícii.

 • Videá TikToku približujú hrozivú podobu USA dnešných dní

  tik tok

  Relatívne nová čínska sociálna sieť TikTok, ktorej obsah je najmä o video formáte, zachytáva množstvo záberov z dnešných dní v USA súvisiacich s protestmi, ktoré vyvolalo úmrtie černocha Georga Floyda počas policajného zákroku.

 • USA horia. Ľavica nemá riešenie, je hlavne príčinou problému

  Protesty za Georga Floyda

  Černocha Georga Floyda 25. mája zadržala polícia za to, že údajne platil falošnou bankovkou. Pri zásahu ho jeden z policajtov držal niekoľko minút pod kontrolou tým, že mu pristúpil kolenom krk. Zdá sa zjavné, že následkom tohto neprimeraného zásahu George Floyd zomrel.

 • Bo Winegard: ďalšia obeť politickej korektnosti na akademickej pôde

  Bo Winegard bol ešte pred pár dňami odborným asistentom (assistant professor) psychológie na Marietta College v Ohiu, USA. Jeho úväzok však nebol predĺžený, teda bol de facto prepustený zo zamestnania. Pravdepodobne pre jeho názory.

 • Bombardovanie Juhoslávie vojskami NATO: príčiny a dôsledky

  V týchto dňoch uplynulo 20 rokov, odkedy začali 24. marca 1999 jednotky Severoatlantickej aliancie letecké útoky na Juhoslovanskú zväzovú republiku. Išlo o udalosť, ktorá dosť silne rozbúrila vody slovenskej spoločnosti a aj po 20 rokoch budí emocionálne reakcie. Rozhodli sme sa preto s odstupom času spísať niekoľko prehľadových faktov k tomuto konfliktu.

 • Google prepustil zamestnanca z politických dôvodov

  James Damore, jeden zo špičkových inžinierov Googlu, prišiel o zamestnanie kvôli niekoľkostranovému internému dokumentu, ktorým chcel, paradoxne, spoločnosti pomôcť. V ňom uvedené tvrdenia totiž odporovali politickému presvedčeniu vedenia spoločnosti.

 • Ku koreňom dnešného džihádizmu prispeli Sovieti aj USA

  „Sledujeme dôsledky najväčšej mobilizácie zahraničných bojovníkov v histórii. Ak sa pozriete na históriu džihádu, na prominentných miestach v súčasných teroristických skupinách sú ľudia, ktorí bojovali ešte v Afganistane. Predstavte si niečo podobné, no niekoľkokrát vážnejšie, v súvislosti so Sýriou. Títo ľudia, väčšinou ide o mužov, budú viesť džihádistický svet v najbližších dvadsiatich, tridsiatich rokoch. Preto uvidíme ďalšie násilie, aké sme zažili nedávno. Musíme sa pripraviť. Nanešťastie, toto sa ešte neskončilo.” – z videokomentára Kacpera Rekaveka pripraveného v spolupráci SME a GLOBSEC Policy Institute.

Našu prácu robíme vo voľnom čase a bez nároku na honorár. Peniaze však potrebujeme na chod portálu a propagáciu našich výstupov. Budeme vďační, keď nás finančne podporíte na čísle účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore