10. – 11. decembra 2018 sa bude v Marakéši, Maroko konať medzivládna konferencia OSN na prijatie globálneho kompaktu o migrácii. Text kompaktu je už vo finálnej verzii (oficiálny slovenský preklad). Prinášame vám prehľadné zhrnutie, o čom kompakt je a z akého dôvodu ho treba odmietnuť.

Londýn, metro, migrácia

V ostatných rokoch sa čoraz viac diskutuje o tom, či môže byť imigrácia prínosom pre Slovensko. Často sa tvrdí, že môže vyriešiť niektoré spoločenské problémy, hlavne starnutie populácie a s tým spojený postupný nedostatok zamestnancov na trhu práce.

imigranti a EÚ, Zdroj http://www.express.co.uk/news/world/570771/trafficking-illegal-immigrants-EU-Italy-Libya

Nedeľný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na zdroje z vyjednávania v rámci EÚ uviedol, že členské štáty EÚ by v budúcnosti mohli dostávať 60 tisíc € za každého imigranta prijatého podľa kvót.

Európa pri svojom zjednocovaní v súčasnosti zažíva analogickú situáciu ako USA pred dvoma storočiami. Prebieha tu súboj dvoch strán a ich ideových koncepcií - unionistov a konfederačných. Dnešní unionisti bohatšieho Severu, resp. Severozápadu presadzujú federatívny, v skutočnosti však centralisticky riadený model.

„Sledujeme dôsledky najväčšej mobilizácie zahraničných bojovníkov v histórii. Ak sa pozriete na históriu džihádu, na prominentných miestach v súčasných teroristických skupinách sú ľudia, ktorí bojovali ešte v Afganistane. Predstavte si niečo podobné, no niekoľkokrát vážnejšie, v súvislosti so Sýriou. Títo ľudia, väčšinou ide o mužov, budú viesť džihádistický svet v najbližších dvadsiatich, tridsiatich rokoch. Preto uvidíme ďalšie násilie, aké sme zažili nedávno. Musíme sa pripraviť. Nanešťastie, toto sa ešte neskončilo.” - z videokomentára Kacpera Rekaveka pripraveného v spolupráci SME a GLOBSEC Policy Institute.