Ľudia si často myslia, že boj proti dezinformáciám je založený na jasných argumentoch, vedený nezávislými odborníkmi, politicky neutrálny, pomáha odstraňovať manipulácie, rozvíja kritické myslenie a ochraňuje demokraciu. V tomto článku si však ukážeme, že tieto presvedčenia sú mýtmi a na konkrétnych príkladoch a argumentoch ich vyvrátime.

prof. Jaroslav Flegr

Médiá, ktoré v téme koronavírusu zastávajú skôr tie alarmistické postoje, ako napr. Denník N či SME, majú minimálne už pár týždňov novú hviezdu. Je ňou český evolučný biológ a parazitológ profesor Jaroslav Flegr. 

Igor Bukovský a Vladimír Malec

Denník N je známy tým, že od začiatku pandémie koronavírusu prináša konzistentne obsah, ktorý sa svojou selekciou štúdií a interpretáciami kloní skôr k dramatizácii problému a opatrnému prístupu. 

Boj proti dezinformáciám je v hlavnom prúde často prezentovaný ako súčasť boja za slobodu a demokraciu. Paradoxné však je, že aj významní aktéri boja proti dezinformáciám sa často demokraticky vôbec nesprávajú.

Minulý rok vydali výskumníci z Oxfordskej univerzity správu o globálnom šírení dezinformácií v poslednom desaťročí, ktorá priniesla zaujímavé výsledky. Vedci z Oxfordského internetového inštitútu sa zamerali hlavne na manipulácie na sociálnych sieťach. Skúmali aktérov tvoriacich manipulácie, ich stratégie, používanie falošných účtov a taktiež personálne a finančné kapacity tímov pracujúcich na manipulácii sociálnych sietí.

Pinokio, ilustračný obrázok

Už viackrát sme spomínali, že projekt Konšpirátori.sk zaradil náš web medzi weby s klamlivým, podvodným či konšpiračným obsahom. Opakovane sme od nich žiadali, aby na to uviedli nejaké argumenty. Konšpirátori.sk náš web po našej žiadosti prehodnotili, avšak ani po tom toto  nezmyselné hodnotenie nezmenili s tým, že k tomu nemajú čo dodať. Inými slovami: ich svojvôľa je viac ako argumenty.

V rámci naokolo prebiehajúcej informačnej vojny sa okolo nás vyskytuje mnoho manipulácií. Vyskytujú sa takmer vo všetkých médiách, hlavnoprúdových aj alternatívnych. Ak sa chceme priblížiť k poznaniu skutočného stavu vecí, je dôležité tieto manipulácie spoznať, odhaliť a brániť sa voči nim. V tomto článku si bližšie popíšeme manipulácie používaním pojmov.

Skúmaniu politických aktivít mimovládnych organizácií sa venujem už dlhší čas. Rozhodol som sa preto spracovať na túto tému aj rigoróznu prácu. Zaoberám sa v nej hlavne otázkami politizácie mimovládneho sektora (rozoberám pritom rôzne ideológie), aktivitami politických mimovládok, ich možnou kategorizáciou a dopadom ich politizácie na občiansku spoločnosť. Ako menšinovú súčasť rigoróznej práce som plánoval spracovať prieskum volebných preferencií ľudí pracujúcich pre rôzne politické mimovládky. Dotazník som rozposlal 39 organizáciám niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami 2020. Zatiaľ čo niektoré politické mimovládky ma slušne odmietli, zástupca VIA IURIS prieskum označil za „nebezpečný“ a vyzval ostatné oslovené organizácie, aby sa ho nezúčastnili.

InfoSecurity a podobné dezinformačné jednostranne prozápadné projekty tu tlačia konšpirátorský naratív o tom, ako u nás Putin zasahuje a šíri ruskú propagandu vrátane slovenského Facebooku, najmä v čase volieb.

blbec.online

Facebookovú stránku Nezavádzaj! zaradil blbec.online medzi „blbcov“ pred viac ako ôsmimi mesiacmi. Po upozornení na to, že dané označenie je neopodstatnené, prisľúbil administrátor portálu prehodnotenie. Ani po niekoľkých týždňoch však nedodal žiadne argumenty, ani stránku zo zoznamu neodstránil.

Finančne nás môžete podporiť na naše číslo účtu:

SK06 8330 0000 0021 0169 4717

Viac o podpore